دوشنبه، مهر ۰۸، ۱۳۸۷

پرگل ترین هفته لیگ

برق با برد چشمگیرش مقابل مس در آغاز هفته هشتم لیگ هشتم، نه تنها نوار پیروزی های مس را برید، بلکه از تساوی 2 بر 2 ذوب آهن مقابل پاس، نهایت استفاده را برد و بار دیگر به صدر جدول بازگشت.
در هفته هشتم رقابت های لیگ برتر ایران، 9 دیدار برگزار شد که حاصل آن 28 گل و 3 پنالتی هدر رفته بود!
برق4 – مس1
حساس ترین دیدار هفته را دو تیم شگفتی ساز این دوره یعنی برق و مس برگزار کردند. برق تنها تیم بی شکست لیگ، که از سه دیدار خانگی اش تا پیش از این دیدار 7 امتیاز کسب کرده بود، در حالی به مصاف مس رفت که کرمانی ها هر سه دیدار گذشته خود را با برد به پایان رسانده بودند و هیچ گلی نیز دریافت نکرده بودند. اهمیت بردهای مس وقتی نمایان می شود که بدانیم دو برد از سه برد مذکور مقابل پرسپولیس و استقلال تهران به دست آمده بود. از سوی دیگر مسی ها در تمام دیدارهایشان یا گل نخورده بودند و یا گل نزده بودند. به عبارت دیگر در تمام دیدارهای گذشته مس کرمان، یک تیم موفق به گلزنی نشده بود. اما دیدار برق – مس خیلی از این معادلات را به هم زد. برق در این دیدار بسیار کوبنده ظاهر شد و توانست حریف مغرور خود را 4 بر 1 شکست دهد تا تیم نوپای کرمانی درس فراموش نشدنی از تیم ریشه دار شیرازی بگیرد. با این برد، برق با کسب بیش از 83% از امتیازهای دیدارهای خانگی اش بعد از مس و ذوب آهن که تمام دیدارهای خانگی شان را برده اند، به همراه استقلال تهران بهترین نتایج را در خانه کسب کرده است. ضمن این که برقی ها با 10 گل زده در خانه، بیش از 70% گل هایشان را در حضور هوادارانشان به ثمر رسانده اند. در نقطه مقابل، مس با پذیرش این شکست سنگین تاکنون 75% امتیازهای خارج از خانه اش را از دست داده است. نکته جالب دیگر در مورد مس این است که کرمانی ها هر چه گل خورده اند، خارج از خانه بوده است!
استقلال اهواز2 – پیکان قزوین3
پذیرش 16 گل در 7 دیدار، بیانگر ضعف مفرط مدافعان و یا سیستم دفاعی آبی پوشان اهواز است. استقلال اهواز که هفته پیش شکست سختی از همنام تهرانیش خورد، این بار مقابل پیکان بازی را خیلی خوب آغاز کرد و در همان ربع اول بازی دو گل از پیکان پیش افتاد. اما پیکان که دو دیدار پیشین خود را برده بود، انگار به بردن عادت کرده است، چرا که پیکان با بازگشتی خیره کننده، توانست در گرمای اهواز بازی 2 بر 0 باخته را 3 بر 2 ببرد، تا ضمن کسب سومین برد پیاپی اش تا رده دوم جدول نیز بالا رود. نکته جالب در مورد پیکان این است که نیلی پوشان قزوینی، با کسب 78 درصد امتیازهای خارج از خانه و به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس، بهترین تیم در بازی های خارج از خانه محسوب می شوند. تاکنون تنها سه تیم پیکان، پرسپولیس و برق در خانه رقبای خود شکست نخورده اند.
پرسپولیس2 – پگاه0
هر چند که علی کریمی معتقد است حضور 95 هزار نفر تماشاگر در استادیوم آزادی برای پرسپولیس بوده است و نه برای او، اما واقعیت این است که تماشاگران برای دیدن “پرسپولیسِ با کریمی” به ورزشگاه آمده بودند. پرسپولیس در دیداری که به نظر من از ابتدا مشخص بود دیدار سختی برای قرمزپوشان خواهد بود، با به ثمر رساندن یک گل در هر دونیمه و از دست دادن دو پنالتی در یک دقیقه به برد خوب و روحیه بخشی پیش از دیدار با رقیب سنتی شان دست یافتند. در این دیدار پگاه دردسرهای زیادی برای پرسپولیس به وجود آورد که سه بار واعظی ضربات افشین چاوشی را مهار کرد و یک بار هم تیر دروازه مانع گلزنی بهنام افشه شد. البته پگاه پس از پذیرش گل دوم تا حدودی بازی را وا داد و دیگر در پی نخوردن گلهای بیشتر بود. پرسپولیس با گل نخوردنش در این دیدار، برای اولین بار در لیگ هشتم و در یک دیدار خانگی توانست دروازه اش را بسته نگه دارد. (در دیدار سایپا 0 – پرسپولیس 1 در هفته اول،علی رغم برگزاری بازی در ورزشگاه آزادی سایپا میزبان بود.) پگاه هم با عدم پیروزی در این دیدار، کماکان در حسرت اولین برد خارج از خانه اش ماند.
پاس2 – ذوب آهن2
پاس که تا پیش از این دیدار با دو برد و یک تساوی در دیدارهای خانگی اش، از آمار قابل توجهی برخوردار بود، این بار مقابل ذوب آهن تا مرز شکست هم رفت، اما با گل حنیف عمران زاده در دقایق پایانی از شکست گریخت، تا ضمن حفظ رکورد شکست ناپذیری در خانه، ذوب آهن را نیز از صدر جدول تا رتبه چهارم به زیر بکشد. اما ذوب آهن که تا پیش از این دیدار، نمایشی درخور توجه ارائه کرده بود، این بار هم در طول بازی از حریف همدانی خود سرتر بود و پس از دریافت گل زود هنگامی که از روی یک صربه ایستگاهی پذیرفت، اختیار بازی را در دست گرفت و خیلی زود بازی را به تساوی کشاند. ذوب آهنی ها حتی پس از این گل به یک امتیاز راضی نبودند و به حملات خود ادامه دادند تا این که گل دوم را هم پیش از پایان نیمه نخست به ثمر رساندند. اما اخراج مدافع ذوب آهن در آغاز نیمه دوم، روند بازی را تغییر داد و این بار این پاس همدان بود که نبض بازی را در اختیار گرفت و در نهایت با گل دیر هنگام مدافع برجسته اش، حنیف عمران زاده، به یک امتیاز از این دیدار خانگی دست یافت.
سپاهان2 – فولاد0
دومین برد سپاهان منجر به دومین باخت فولاد در لیگ شد تا زردپوشان اصفهانی ضمن جهش 4 پله ای در جدول و صعود به رتبه هشتم، قرمزپوشان خوزستانی رو از جایگاه ششم تا نهم پائین بیاورند. در این دیدار سپاهان از همان دقایق اولیه بازی با زدن یک گل زود هنگام از فولاد پیش افتاد و در ادامه بازی هم با اداره کردن حملات فولاد و به ثمر رساندن گل دوم در دقایق آغازین نیمه دوم عملاً سه امتیاز را به حساب خود واریز کرد تا ضمن حفظ رکورد بسته نگه داشتن دروازه اش در دیدارهای خانگی، حسرت برد برای فولاد را به 5 هفته متوالی افزایش دهد.
ابومسلم1 – مقاومت2
اگر نتایج لیگ برتر ایران در سالهای اخیر را دنبال کرده باشید، حتماً با من هم عقیده هستید که غلامحسین پیروانی استاد پیروزی در دو شهر ایران است. اول اصفهان و دوم مشهد. یعنی اصلاً مهم نیست که حریف مقاومت سپاهان است، ذوب آهن است و یا ابومسلم و پیام! تیم شاغلام در بازی های خارج از خانه اش در این دو شهر معمولاً با دست پر بر می گردد! خوب این بار هم همین اتفاق حادث شد و مقاومت در حالی که ابتدا از ابومسلم عقب افتاد، تنها دو دقیقه بعد بازی را به تساوی کشاند و در نیمه دوم هم در عین برتری نسبی مشهدی ها، گل دوم را زد تا ضمن حفظ رکورد شکست نخوردن در دیدارهای خارج از خانه، به نوار تساوی های خارج از خانه هم پایان دهد و طعم اولین برد دور از خانه را در این فصل بچشد. از طرف دیگر ابومسلم که علی رغم سابقه طولانیش در فوتبال ایران، بی تجربه ترین مربی را استخدام کرده است، با پذیرش چهارمین شکست در هفت دیدار ابتدای فصل، نیمی از امتیازهای دیدارهای خانگی اش را نیز از دست رفته می بیند.
صبا0 – پیام0
چه باور کنید چه نکنید، تیم فیروز کریمی در هفت دیدار این فصل تنها یک بار پیروز از میدان خارج شده است که آن هم مقابل استقلال تهران بوده است! صبا در حالی تن به تساوی بدون گل مقابل پیام داد که عدم پیروزی پیام در دیدارهای بیرون از خانه و شکست ناپذیری صبا در دیدارهای خانگی، عملاً احتمال برد پیام را از نظر آماری منتفی می کرد! اما از طرف دیگر، هر دو تیم به دلیل شرایط نامساعدشان در جدول نیاز مبرمی به پیروزی در این دیدار داشتند. اما دیدار سرد این دو تیم نه تنها برنده ای نداشت، بلکه گلی هم در پی نداشت تا تماشاگران قمی، کماکان تنها خاطره خوششان شکست دادن استقلال باشد! پیام هم که کم کم فاصله اش با تیم های دیگر بیشتر می شود، باید به فکر راه حلی برای فرار از انتهای جدول باشد چرا که ممکن است حتی یک دو هفته تعلل منجر به افزایش فاصله و کاهش احتمال جبران امتیازها گردد.
استقلال تهران2 – راه آهن1
استقلال که بعد از برد هفته نخست مقابل ابومسلم، در چهار دیدار متوالی سه شکست و یک تساوی کسب کرده بود، حالا دو هفته متوالی است که می برد و خوب هم می برد. استقلال که به لطف دیدار هفته گذشته اش مقابل استقلال اهواز، حالا از آمار غیر قابل انتقادی در گلزنی بهره مند شده است، این هفته دیدارش مقابل راه آهن را تحت تأثیر حریف آغاز کرد و یک گل هم پذیرفت. اما فروکش کردن عطش راه آهن و هراس استقلال از خاموش شدن شعله برد هفته گذشته، دست به دست هم داد تا با حمایت حدود 40 هزار نفر هوادار، تنها 10 دقیقه پس از گل راه آهن، استقلال بازی باخته را با برد 2 بر 1 عوض کند و با این برد خط و نشانی برای دیدار این هفته مقابل رقیب دیرینه اش بکشد.استقلال که با این برد تا رده ششم جدول بالا آمد، حالا تنها 4 امتیاز با صدر جدول فاصله دارد. ضمن این که آبی پوشان پایتخت، با به دست آوردن بیش از 83% امتیاز دیدارهای خانگی رکورد قابل توجهی دارند. اما اگر به دیدارهای خارج از خانه استقلال نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که این تیم به همراه پاس، تنها تیم هایی هستند که تمام دیدارهای خارج از خانه شان را واگذار کرده اند! با توجه به تمام این موارد و در نظر گرفتن این که دیدار سنتی پرسپولیس و استقلال به میزبانی قرمزپوشان برگزار خواهد شد، استقلالی ها بسیار امیدوار هستند تا با شکست پرسپولیس طلسم شکست در دیدارهای خارج از خانه را بشکنند.
اما راه آهن که این هفته برای اولین بار در دیدارهای خارج از خانه اش شکست خورد، در همان رده چهاردهم جدول باقی ماند.
ملوان2 – سایپا2
ملوانان و به ویژه مدیریت این تیم بحران زده خیلی امیدوار بودند تا با پیروزی مقابل سایپای بی روحیه و خسته از دیدار جام قهرمانان باشگاههای آسیا، روحیه تیمی شان را بالا ببرند و خودشان نیز در جدول تا رتبه دهم صعود کنند. اما تساوی پرگل این تیم مقابل سایپا، خیلی از معادلات را بر هم زد تا در این شرایط هم ملوان و هم سایپا از تساوی به دست آمده ناخشنود باشند. ملوان که روزگاری در همین لیگ برتر، انزلی را کشتارگاه تیم های دیگر کرده بود، حالا از سه دیدار خانگی اش تنها 22% امتیاز ها را مال خود کرده و با دو تساوی 2-2 و یک شکست مقابل راه آهن، کماکان در حسرت اولین برد خانگی مانده است. از طرف دیگر سایپا که از 5 دیدارش تاکنون 4 تای آنها خارج از خانه بوده، به طور کاذب در جدول رده بندی در رتبه هفدهم ایستاده است. کاذب از این جهت که سایپا از 3 دیدار عقب افتاده، 2 دیدارش خانگی است و این احتمال وجود دارد که سایپا مقابل دو حریف سر سختش در این دیدارها (سپاهان و برق) با کسب امتیاز زمین را ترک کند و در جدول بالا بیاید. شاید جایگاه واقعی سایپا بین رتبه دهم تا سیزدهم جدول باشد.
در حال حاضر در جدول رده بندی چهار تیم برق، پیکان، پرسپولیس و ذوب آهن همگی با 14 امتیاز و تفاضل گل متفاوت به ترتیب اول تا چهارم هستند و مس با 12 امتیاز در جایگاه پنجم ایستاده است.
هیچ نظری موجود نیست: