پنجشنبه، آبان ۳۰، ۱۳۸۷

وقتی که یک کهنه‌کار جور جوانان تیم ملی را می‌کشد!


اول؛ پرویز دهداری
ورزشی نوشتن این هفته رو با یاد مرحوم پرویز دهداری شروع می‌کنم که امروز 16 سال از مرگش می‌گذرد و نسل فوتبالیست‌هایی که او به ایران هدیه کرد، حالا مربی شده‌اند. بازیکنانی چون احمدرضا عابدزاده، جواد زرینچه، فرشاد پیوس، مجید نامجو مطلق و البته شادروان سیروس قایقران.
دوم؛ تیم ملی
بامداد پنجشنبه به وقت بریزبن، تیم ملی فوتبال ایران سومین دیدارش را در راه صعود به جام جهانی در دوبی و مقابل امارات انجام داد. در این دیدار که انصافاً امارات تیم برتر میدان بود، تیم ایران توانست با گل دیر هنگام کریم باقری به یک امتیاز این دیدار برسد. باقری اولین بازی رسمی‌اش را برای ایران پس از 7 سال انجام می‌داد و این گل بهترین اتفاق ممکن برای بازگشت او به حساب می‌آمد. کریم با این گل جور جوانان تیم ملی را کشید.
در این دیدار کعبی حاشیه زیادی داشت. شکستن پرچم کرنر، تف انداختن به سمت نیمکت امارات و متعاقب آن درگیری او با اسماعیل مطر که منجر به دخالت پلیس شد. این حرکت احمقانه کعبی باعث شد تا علی دایی هم برای دفاع از او با پلیس امارات برخورد لفظی داشته باشد. از دیگر حاشیه‌های این دیدار، کتک خوردن هواداران ایران پس از گل باقری بود. پلیس که ظاهراً از نتیجه بازی راضی نبود، شادی هواداران ایران را کتک زدن کنترل کرد!
سوای مسائل حاشیه‌ای تیم ملی، محرومیت نیکبخت از دیدارهای ملی جای بحث فراوان دارد. تیم ایران از زمان خداحافظی دایی (و حتی پیش از آن)، مشکل گلزنی داشته. اما علی دایی از بین بهترین گلزنان لیگ برتر تنها نیکبخت را دعوت کرده بود که نیکبخت هم در یک حرکت کاملاً غیر حرفه‌ای تیم ملی را پیچوند تا کمیته انضباطی یکی از سنگین‌ترین محرومیت‌های ممکن را برای او در نظر بگیرد. محرومیت دو ساله از همراهی تیم ملی، پرداخت 10 میلیون تومان و بازگرداندن تمام هدایای دریافتی از فدراسیون! این در حالی است که به جز نیکبخت که دعوت شده بود و محروم شد، گلزنان دیگری چون آرش برهانی، فریدون فضلی و فرید عابدی که در حال حاضر به همراه نیکبخت صدرنشین جدول گلزنان لیگ برتر هستند، اصلاً به تیم ملی دعوت نشدند!
با تمام این موارد و با این که از شخصیت علی دایی و نحوه برخوردش با دیگران خوشم نمی‌آید، معتقدم او در هدایت تیم ملی نیز مانند دوران مربیگری در سایپا، دوران بازیگری و تجارت کنونی‌اش موفق خواهد بود.

به هر حال با این نتیجه تیم ایران در جایگاه دوم گروه پس از کره‌جنوبی ایستاد. کره دیشب در دیداری حساس توانست عربستان را در ریاض با دو گل شکست دهد. در حال حاضر خیلی زود است که راجع به صعود عدم صعود تیم‌ها بتوان صحبت کرد، چرا که تنها 8 دیدار از 20 دیدار این گروه برگزار شده است. اما با توجه به نوع بازی تیم‌ها در گروه "ب" شاید بتوان با قاطعیت از صعود کره‌جنوبی صحبت کرد!در گروه آ نیز استرالیا در دیداری سنگین با گل دقیقه 93 برشیانو مهاجم خوش تکنیکش به سومین برد پیاپی‌اش رسید تا به تنهایی در صدر جدول قرار بگیرد. ژآپن هم با برد 3 بر صفر در دوجه مقابل قطر، در جایگاه دوم ایستاد. صحبت کردن درباره این گروه به مراتب ساده‌تر از گروه "ب" است. از این گروه به احتمال فراوان استرالیا و ژاپن مستقیماً به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی صعود می‌کنند و سه تیم دیگر رقابت سختی برای کسب رتبه سوم در گروه و رقابت با تیم سوم گروه "ب" خواهند داشت.
در ادامه این رقابت‌ها، روز 23 بهمن 1387، ایران در دیداری بسیار حساس میزبان کره‌جنوبی خواهد بود و کره‌شمالی پذیرای عربستان زخمی خواهد بود. در گروه آ هم ژاپن میزبان استرالیاست و ازبکستان میزبان بحرین.سوم؛ لیگ برتر
چرخ سفت لیگ برتر بار دیگر از روز جمعه به حرکت در خواهد آمد.


روز جمعه اول آذر هفت دیدار همزمان از ساعت 14:15 برگزار می‌شود که یکی از آن‌ها دیدار عقب افتاده سایپا با برق در کرج از هفته هفتم است و بقیه از هفته پانزدهم. سایپا که پس از رفتن پیر لیت‌بارسکی بهتر نتیجه می‌گیرد، می‌خواهد سومین برد پیاپی‌اش را مقابل تیم جوان برق به دست بیاورد. سایپا در صورت پیروزی در این دیدار می‌تواند یک پله دیگر نیز صعود کند و در رده یازدهم جای بگیرد. از سوی دیگر برق در 6 بازی اخیرش، 3 تساوی و 3 باخت داشته و به همین دلیل از صدر جدول تا رده هشتم سقوط کرده است! شرایط موجود کفه ترازو را بیشتر به سمت سایپا سنگین می‌کند تا برق!
اما در بازی‌های هفته پانزدهم، راه آهن میزبان پیام بحران زده خواهد بود. محمود یاوری که در این تعطیلی دو هفته‌ای فرصت مناسبی داشته تا اندیشه‌هایش را در تیم جاری کند، بهترین قرعه ممکن نیز را برای این هفته دارد. چرا که پیام پس از تغییر و تحول در مدیریت و کادر فنی، با جیبی خالی باید به تهران بیاید. پیام آنقدر بی پول است که از فدراسیون فوتبال درخواست کرده بود تا بازی‌اش با راه آهن عقب بیفتد، آن هم به خاطر نداشتن پول کافی برای فرستادن تیم به تهران!
صبا هم در قم میزبان همسایه‌اش در جدول، پاس خواهد بود. هر دو تیم فصل پرنوسانی را سپری کرده‌اند و بعید می‌دانم که تا پایان فصل هم تغییر چندانی در روند نتیجه گیری‌هایشان ایجاد شود.
استقلال اهواز در دیداری نفس‌گیر میزبان سپاهان خواهد بود. سپاهان که به تازگی چرخابی را به عنوان سرمربی به خدمت گرفته و علاوه بر او، محرم نوید کیا را پاس یک مصدومیت طولانی دوباره در تیم می‌بیند، روحیه مساعدی دارد تا به روند رو به رشد هفته‌های اخیرش ادامه دهد. از سوی دیگر استقلال اهواز که با اکبر میثاقیان خوب گل می‌خورد، باید برای خط حمله زهردار سپاهان فکری کند، وگرنه باز هم دروازه‌اش را در این دیدار خانگی باز شده خواهد دید.
مقاومت در شیراز میزبان ملوان است و بسیار خوش شانس که شاگردان احمدزاده 5 بازیکن مصدوم دارند و احتمالاً بازنده این دیدار خواهند بود. شاگردان غلامحسین پیروانی خوب می‌دانند که پیروزی در این دیدار می‌تواند آن‌ها را به بالای جدول برساند.
داماش در رشت و با سرمربی خوش‌نام و معروف اما بی‌تجربه‌اش در لیگ برتر به مصاف مس خواهد رفت. حسین عبدی بازیکن سال‌های نه چندان دور پرسپولیس که مدتی در امارات سرمربی تیم نیمه حرفه‌ای بوده است، پس از روی کار آمدن عابدینی در داماش به یکباره به عنوان سرمربی این تیم رشتی منصوب شد تا شاید منجی قعرنشین کنونی لیگ باشد! عبدی خیلی خوش شانس نیست که در اولین دیدارش باید به مصاف مس، تیم پنجم جدول برود. اما شاید خیلی هم بد شانس نباشد وقتی بدانیم که مس در هفته‌های اخیر از طراوت اوایل فصل برخوردار نیست.
روز جمعه و از ساعت 15:00 استقلال تیم روپای این روزهای لیگ، باید به مصاف فولاد دیگر تیم آماده هفته‌های اخیر برود. هر چند که مصدومیت جباری تأثیر منفی روی بازی آبی‌پوشان تهرانی خواهد داشت، اما درایت قلعه‌نوعی و بازیکنان خوب استقلال روی نیمکت، می‌توانند این خلاء را پر کنند.
روز شنبه نیز از ساعت 14:15 پیکان صدرنشین لیگ، میزبان پرسپولیس خواهد بود.حساس‌ترین دیدار هفته که قطعاً تحت شعاع قهر قطبی از پرسپولیس خواهد بود. پرسپولیس این هفته سرمربی جدیدی دارد به نام افشین پیروانی! قطبی پس از مدت‌ها ادا در آوردن، پرسپولیس را ترک کرد تا نشان دهد که به قول خودش اصلاً بین‌المللی نیست! او که با دریافت 70درصد قراردادش قول همراهی تیم با پایان فصل را داده بود، ناگهان بارش را بست و رفت! هر چند که احتمال بازگشت او هنوز هم وجود دارد، اما بعید می‌دانم که روز شنبه او را روی نیمکت پرسپولیس ببینیم! باید اقرار کنم که من یکی از طرفداران داریوش مصطفوی بوده‌ام، اما از زمانی که او به پرسپولیس آمده، کلاه‌های گشادی سر این تیم رفته است که نمونه‌های اخیرش، آمدن و رفتن مارکو و دی‌کارمو، از دست دادن الونگ و قطبی و قرارداد بستن با رضایی بدون تیم بوده است! به هر حال پیکان هم می‌تواند خوشحال باشد که با تیم از هم گسیخته پرسپولیس بازی می‌کند و هم می‌تواند ناراحت باشد! چرا که گاهی اوقات این نوع شک وارد کردن‌ها تیم را زیر و رو می‌کند!

دوشنبه، آبان ۱۳، ۱۳۸۷

این استقلال تحسین برانگیز است

هفته سیزدهم لیگ برتر باز هم به کام استقلال تهران تمام شد.
در ادامه رقابت‌های لیگ برتر روز های پنجشنبه و جمعه نه دیدار برگزار شد که طی آن نتایج زیر به دست آمد:


مسلماً بهترین برد این هفته را استقلال تهران به دست آورد که در دیدار با ذوب آهن مدعی توانست با دو گل دیر هنگام، مزد برتری‌اش در طول بازی را بگیرد و باز هم فشار را بر پیکان صدرنشین بیشتر کند. قلعه‌نوعی که نشان داده لیاقت سرمربی بودن در استقلال را دارد، پس از چند هفته بازی ‌های متزلزل، حالا تیمی ساخته است که در همه بازی‌ها به فکر سه امتیاز است! ضمن این که بازی سازی روان مجتبی جباری از وسط و نفوذهای مؤثر میثم منیعی و خسرو حیدری در کناره‌ها، از استقلال یک تیم تهاجمی ساخته است. استقلال تاکنون بهترین تیم در دیدارهای خانگی بوده است و با 6 برد و 2 تساوی هنوز به هیچ تیمی در خانه نباخته است.


از سوی دیگر ذوب آهن که تا پیش از این تنها یک بار شکست خورده بود، علی رغم پذیرش این شکست همچنان بالاتر از استقلال تهران ایستاد، اما صدر جدول را به پیکان واگذار کرد.
اما از دیگر نتایج جالب این هفته، شکست پیام از سایپا بود. سایپا که اولین و آخرین بردش در هفته چهارم مقابل راه آهن به دست آمده بود، پس از نه هفته بار دیگر پیروز شد تا کمی به آینده امیدوار شود.
سایپا امروز (دوشنبه 13 آبان) میهمان فولاد است تا یکی از دو دیدار عقب افتاده‌اش را برگزار کند.
پیکان هم در دیداری حساس توانست سومین شکست متوالی را به برق تحمیل کند تا بار دیگر به صدر جدول بازگردد. اگر نگاهی به اعضای تیم پیکان بیندازیم، ستاره آنچنانی‌ای در این تیم وجود ندارد و اینجاست که ارزش کار علی‌اصغر مدیرروستا، بیش از پیش نمایان می‌شود؛ که با یکسری بازیکن بی ادعا بعد از سیزده هفته صدرنشین لیگ فوتبال ایران شده است.
ملوان هم با یک برد خوب در دیداری حیثیتی مقابل دیگر نماینده گیلان، داماش، این تیم را بیش از پیش در مشکلاتش فرو برد!
اما عجیب ترین نتیجه هفته در شیراز رقم خورد. جایی که پرمهره‌ترین و گران‌ترین تیم لیگ، در یک دیدار پایاپای مقابل کم بودجه‌ترین تیم لیگ به زانو درآمد. پرسپولیس که با دو برد متوالی بار دیگر دل هوادارانش را به دست آورده بود، با پذیرش چهارمین شکست فصل (سومین شکست دور از خانه)، فاصله‌اش با صدر جدول 6 امتیاز شد! ضمن این که حالا در جدول کلی تمام ادوار لیگ برتر هم پرسپولیس خود را در پله دوم و پس از رقیب سنتی‌اش استقلال می‌بیند.
اگر اصرار بیهوده و مشکوک افشین قطبی بر استفاده از دی‌کارمو نبود، شاید پرسپولیس در این دیدار می‌توانست به گل برسد. اما تأثیر منفی دی‌کارمو بر قدرت تهاجمی پرسپولیس، عملاً این تیم را خلع سلاح کرده بود! قطبی که در دیدار قبل مقابل سپاهان با تعویض منطقه بازیِ کریم باقری و آوردن او به خط دفاع نتیجه گرفته بود، در نیمه دوم دیدار مقابل مقاومت نیز دست به این تغییر زد، اما این بار عقب نشینی باقری منجر به گل زنی او به دروازه پرسپولیس شد تا در نهایت پرسپولیس با همین گل به خودی بازنده دیدار شود. اما نباید از این نکته غافل شویم که پرسپولیس بیش از 20 دقیقه برای جبران این گل فرصت داشت ولی بازی عصبی ستارگان پرسپولیس، راه به حایی نبرد تا افشین قطبی و افشین پیروانی درس فراموش نشدنی از غلامحسین پیروانی بگیرند!


در جدول هم اینک پیکان، ذوب آهن و استقلال تهران با 27، 25 و 24 امتیاز اول تا سوم هستند.امروز دو دیدار عقب افتاده از هفته دوم برگزار خواهد شد که طی آن فولاد میزبان سایپاست و سپاهان میزبان پیام.
هفته چهاردهم هم از روز پنجشنبه با بازی استقلال تهران و ملوان در انزلی آغاز خواهد شد.
با توجه به شرایط کنونی استقلال تهران، بعید می‌دانم که ملوان بتواند آبی‌پوشان را متوقف کند، مگر این که حادثه خاصی در این بازی رخ دهد.
در واقع هفته چهاردهم آرامشی است که پس از هفته‌های متوالی بر لیگ حاکم می‌شود. چرا که در چند هفته اخیر، حداقل یک بازی حساس بین تیم های بالای جدول برگزار می‌شد، ولی این هفته بازی مستقیمی بین تیم‌های بالای جدول نیست!
پرسپولیس در دیداری خانگی پذیرای صبا خواهد بود که عدم گرفتن نتیجه در این دیدار حتی می‌تواند شعله برکناری قطبی را نیز روشن کند! قطبی اگر به حفظ جایگاهش در تیم و در میان هواداران پرسپولیس اهمیت می‌دهد باید از حفظ جایگاه ثابت دی‌کارمو در تیم چشم پوشی کند!
پیش بینی ها:
جدول رده‌بندی:


نتایج دیدارهای لیگ پیش بینی کنندگان:

و جدول لیگ پیش بینی کنندگان: