دوشنبه، آذر ۱۱، ۱۳۸۷

برای اولین بار پس از هفته دوم همه تیم‌ها در تعداد بازی برابر شدند!

هفته شانزدهم لیگ برتر که به طرز گیج کننده‌ای لابلای بازی‌های هفته پانزدهم، بازی‌ عقب افتاده هفته دوازدهم و چند دیدار جام حذفی برگزار شد، تقریباً تکلیف قهرمان نیم فصل را روشن کرد. با انجام بازی‌های این هفته همه تیم‌ها برای دومین بار در طول این فصل تعداد بازی‌های برابر دارند. پیش از این فقط در پایان هفته اول همه تیم‌ها تعداد بازی‌های برابری داشتند.

در این هفته تیم ذوب آهن با گلی که در ثانیه‌های پایانی دیدارش مقابل ملوان در انزلی به ثمر رساند، فاصله‌اش را با پیکان به 3 امتیاز رساند تا حتی با کسب یک تساوی از دیدار خانگی‌اش مقابل فولاد در هفته پایانی نیم فصل، قهرمان نیم فصل شود.


پیکان در هفته شانزدهم، با پذیرش سومین شکست فصل (شکست 2-1 مقابل ذوب آهن در قزوین، شکست 3-2 مقابل استقلال تهران در تهران و شکست 2-0 مقابل پاس در همدان)، در همان امتیاز 29 و رده دوم باقی ماند. اما نکته جالب توجه در مورد پیکان این بود که شاگردان مدیرروستا برای اولین بار در لیگ امسال نتوانستند در یک دیدار گل به ثمر برسانند.
استقلال هم که هفته پانزدهم با یک شکست دور از انتظار مقابل فولاد در تهران، عملاً بختی برای صدرنشینی تا پایان نیم فصل نداشت، در یک دیدار کم دردسر توانست سایپا را با دو گل شکست دهد و با 28 امتیاز زیر پای پیکان بنشیند. سایپا که در این دیدار قانوناًً میزبان و عملاً میهمان بود، با پذیرش این شکست، همچنان در انتهای جدول دیدارهای خانگی باقی ماند.


سپاهان تیم چهارم جدول هم با برد قابل پیش بینی‌اش مقابل ابومسلم، خود را به بالای جدول نزدیک‌تر کرد. ابومسلم با پذیرش این شکست همچنان ضعیف‌ترین تیم در دیدارهای خارج از خانه باقی ماند. ابومسلم از 9 بازی دور از خانه، هفت شکست و دو تساوی داشته است!

پرسپولیس که در هفته‌های اخیر بیشتر با حاشیه‌ها دست و پنجه نرم می‌کرده، در یک دیدار نفس گیر 83 دقیقه انتظار کشید تا بتواند استقلال اهواز را در تهران شکست دهد تا دست کم امیدهایش برای قهرمانی در پایان فصل کم رنگ‌تر نشود. استقلال اهواز با پذیرش این شکست به جمع فانوس به دستان پیوست!
اما مس در یک دیدار حساس توانست صبا را سه بر یک شکست دهد تا با 25 امتیاز و یک امتیاز اختلاف نسبت به پرسپولیس در رده هفتم قرار بگیرد. مس با این برد بار دیگر به صدر جدول دیدارهای خانگی صعود کرد. این اولین شکست صبا پس از شکست هفته چهارم مقابل سپاهان بود.
اما فولاد که بهترین نتایج را در دیدارهای خارج از خانه گرفته است، در یک دیدار خانگی با شگفتی مواجه شد و سه بر دو بازی را به راه آهن واگذار کرد. فولاد با این باخت دو پله در جدول سقوط کرد و راه آهن با این برد دو پله صعود!
دیدار برق و داماش در شیراز با تساوی 1-1 به پایان رسید تا هر دو تیم به نوعی شکست خورده باشند. برق با تساوی خانگی مقابل داماش قعرنشین لیگ، برای هشتمین هفته پیاپی نتوانست پیروز شود. از سوی دیگر داماش هم طلسم نبردن‌هایش به چهارده هفته رسید. تنها برد داماش در لیگ امسال در هفته دوم و مقابل استقلال تهران بوده است! اما نکته مثبت در مورد داماش این است که این تیم پس از 6 شکست پیاپی، در سه هفته اخیر شکستی نداشته اشت.
در آخرین دیدار هفته که با جنجال و کتک‌کاری خداداد عزیزی توأم شد، مقاومت توانست پیام را در مشهد یک بر صفر شکست دهد، تا رکود شکست ناپذیری‌اش را به پنج هفته پیاپی افزایش دهد.
×××

دیدارهای هفته آخر دور رفت هشتمین دوره لیگ برتر از روز چهارشنبه 13 آذر با دیدار ابومسلم و ملوان در مشهد آغاز خواهد شد. هر دو تیم در شرایط نامطلوبی به سر می‌برند و پیروزی در این دیدار خیلی برایشان حیاتی است.
پس از این دیدار استقلال در تهران میزبان پیام است. دیداری که می‌تواند استقلال را اقلاً نایب قهرمان نیم فصل کند. برد قابل پیش بینی اسقلال در این دیدار ممکن منجر به فانوس به دست شدن، پیام هم بشود.
روز پنجشنبه هم 7 دیدار دیگر برگزار می‌شود که در مهمترین دیدار ذوب آهن میزبان فولاد است. اگر ذوب آهن بتواند در این دیدار پیروز شود، با 35 امتیاز از 17 بازی، آمار تحسین برانگیزی خواهد داشت. اما نباید فراموش کنیم که فولاد بهترین تیم در دیدارهای خارج از خانه است و پیروزی مقابل این تیم کار چندان آسانی نخواهد بود!
پرسپولیس هم در تهران میهمان راه آهن است اما چون بازی در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود، عملاً قرمزپوشان میزبان محسوب می‌شوند! پیروزی پرسپولیس در این دیدار با اگرهای فراوان ممکن است به نایب قهرمان شدن این تیم منجر شود. اگرهایی چون شکست استقلال تهران در تهران مقابل پیام، شکست پیکان در قزوین مقابل مس و عدم پیروزی سپاهان در شیراز مقابل مقاومت!
اما پیکان در قزوین باید پذیرای مس باشد. مدیرروستا خوب می‌داند که لغزش در این مقطع می‌تواند به خداحافظی با کورس قهرمانی منجر شود. از این رو همه تلاش او پیروزی در مقابل شاگردان پرویز مطلومی خواهد بود.
شاید سخت‌ترین قرعه روز پایانی نیم فصل بین تیم‌های مدعی به نام سپاهان افتاده است که باید در شیراز به مصاف مقاومت، گربه سیاه سال‌های اخیر تیم‌های اصفهانی برود.
صبا در قم میزبان سایپا خواهد بود که پیروزی برای هر دو تیم در این دیدار خیلی اهمیت دارد. سایپا برای فرار از پائین جدول می‌جنگد و صبا برای نزدیک شدن به بالای جدول.
داماش با حسین عبدی به دنبال دومین برد فصل است ولی پاس حریف چندان راحتی برای گیلانی‌های قعرنشین نخواهد بود.
در نهایت اسنقلال اهواز در خوزستان، به مصاف برق می‌رود. با توجه به وضعیت نامطلوب برق شاید این بهترین فرصت استقلال اهواز برای فرار از قعر جدول باشد.
×××
و اما پیش بینی ها:
جدول رده‌بندی پیش بینی‌ها:

نتایج لیگ پیش بینی کنندگان:

جدول رده‌بندی لیگ پیش بینی کنندگان:

هیچ نظری موجود نیست: