دوشنبه، اسفند ۰۵، ۱۳۸۷

آیا فرشاد پیوس آخرین بخت قهرمانی را نیز از پرسپولیس گرفت؟

در یکی از کم گل‌ترین هفته‌‌های لیگ برتر که در مجموع 18 گل به ثمر رسید، گلزن سابق پرسپولیس (فرشاد پیوس)، در سمت سرمربیگری برق شیراز، امیدهای تیم محبوبش را برای رسیدن به قهرمانی لیگ هشتم به حداقل رساند و گل نزن مغضوب استقلال در دربی شصت و ششم (اکبرپور)، با تک گل سه امتیازیش، به بحران ناشی از شکست سنگین هفته گذشته استقلال پایان داد.
در
هفته بیست و هشتم این رقابت‌ها، پرسپولیس در دیداری مشابه اکثر دیدارهای این فصلش، با ارائه یک بازی سرد و کم رمق، نتوانست بر برق شیراز غلبه کند و این در حالی بود که برق، تمامی ده دیدار گذشته خود را به حریفانش واگذار کرده بود! البته بار دیگر به این نکته اشاره می‌کنم که نتایج پرسپولیس در فصل اخیر بهتر از فصل گذشته بوده است. پرسپولیس که تا پایان هفته بیست و هشتم لیگ کنونی 48 امتیاز کسب کرده و با تفاضل گل 10+ پس از استقلال 56 امتیازی و ذوب آهن 53 امتیازی سوم است؛ در پایان هفته بیست و هشتم لیگ هفتم، با 45 امتیاز و تفاضل گل 4+، پس از سپاهان 50 امتیازی و صبای 46 امتیازی سوم بود. در واقع درخشش استقلال و ذوب آهن در این فصل و امتیاز از دست دادن‌‌های پرسپولیس در دیدار با تیم‌های پائین جدول، امیدهای این تیم را برای کسب عنوان قهرمانی بسیار کم‌رنگ کرده است. تساوی مقابل برق در شیراز، شکست مقابل ملوان در تهران و تساوی مقابل سایپا آن هم زمانی که سایپا در رتبه شانزدهم جدول بود؛ از جمله بازی‌هایی است که پرسپولیس می‌توانست در آن برنده باشد.
در دیگر دیدار حساس این هفته، استقلال تهران در یک نبرد پایاپای توانست با تک گل سیاوش اکبرپور، سه امتیاز با ارزش دیگر کسب کند. در مورد استقلال هم ذکر این نکته خالی از لطف نیست که آبی‌پوشان تهرانی سال گذشته و در پایان هفته بیست و هشتم، با 38 امتیاز و تفاضل گل صفر، در رتبه هشتم جدول ایستاده بودند!
در دیدارهای این هفته هر دو نماینده اصفهان هم با شکست رقبای خود، فشار را بر دو تیم استقلال و پرسپولیس بیشتر کردند. ذوب آهن، توانست مقاومت را که ظاهراً هنوز مست برد پر گل مقابل استقلال تهران بود، با سه گل شکست دهد و همچنان فاصله سه امتیازیش با استقلال تهران را حفظ کند. سپاهان هم در ادامه روند آهسته و پیوسته‌اش با یک گل بر پیکان غلبه کرد تا به یک امتیازی پرسپولیس برسد. دیدار
هفته بیست و نهم استقلال با پیکان و سپاهان با پرسپولیس، دیدارهای جذاب و تعیین کننده‌ای خواهد بود.
به این ترتیب و در پایان هفته بیست و هشتم، استقلال، ذوب آهن و پرسپولیس همچنان اول تا سوم هستند و در قعر
جدول هم سه تیم برق، پیام و داماش کماکان محتمل‌ترین تیم‌ها برای سقوط به لیگ دسته اول!
×××
جدول رده‌بندی پیش‌بینی‌ها
نتایج لیگ پیش‌بینی‌ها
جدول رده‌بندی لیگ پیش‌بینی‌ها
نتایج جام حذفی پیش‌بینی‌ها

دوشنبه، بهمن ۲۸، ۱۳۸۷

چه کسی امیر را کشت؟

در هفته‌ای که همه نگاه‌ها و رجزخوانی‌ها در دربی پایتخت خلاصه می‌شد، باز هم تساوی و باز هم نتیجه 1 بر 1 حاصل تلاش پرسپولیس و استقلال بود. درهفته 26 و در حالی که از چندین روز پیش از بازی استقلال و پرسپولیس، بازیکنان، مربیان و مدیران هر دو تیم برای هم شاخ و شانه می‌کشیدند، اشتباهات مربیان در به بازی گرفتن مهره‌ها، بزرگترین عامل تکرار این نتیجه‌ی مکرر بود.
اشتباه مربی تازه وارد پرسپولیس در این بود که فارغ از هر سیستمی که برای پرسپولیس در نظر گرفته بود، تیمش را بدون مهاجم به زمین فرستاده بود! در واقع با آشکار شدن نفرات اصلی پرسپولیس، می‌شد این را حدس زد که این تیم برای شکست نخوردن مقابل استقلال چیده شده است. البته بیشتر این تقصیر در چینش مهر‌های پرسپولیس به افشین پیروانی بر می‌گردد که ظاهراً او مسوؤل انتخاب بازیکنان بوده است و نه وینگادا. در واقع تنها مهاجم پرسپولیس، نیکبخت بود که بنا به تشبیه استادانه فردوسی‌پور، اندامش در 28 سالگی، بسیار شبیه لی وونگ جائه دروازه‌بان 36 ساله کره‌جنوبی است!
دیگر اشتباه مهره‌چینی در پرسپولیس، استفاده از کریم باقری به عنوان یکی از یازده مرد آغاز کننده این دیدار بود. باقری و سبک بازیش در 37 سالگی، واقعاً یک استثنا در فوتبال ماست. اما بازی سنگین و نفسگیر ایران مقابل کره‌جنوبی آنهم تنها 48 ساعت پیش در دیدار سنگین پرسپولیس مقابل استقلال، رمقی برای این هافبک پر تلاش باقی نگذاشته بود. اگر حضور کم تأثیر باقری در یک ساعت اول بازی با استقلال با حضور در نیمه دوم بازی جابجا می‌شد، باقری و پرسپولیس می‌توانستند از خستگی هافبک‌های استقلال استفاده بیشتری ببرند.
اما از سوی دیگر، استقلال ترکیب اولیه‌اش بسیار عالی چیده شده بود. نتیجه این مهره‌چینی خوب قلعه‌نوعی وقتی خودش را نشان داد که تب پرسپولیس از هیجان ناشی از دربی، افتاد و استقلال رفته رفته بر بازی مسلط شد. این تسلط در نیمه دوم منجر به گلی شد که با پاس خوب برهانی و زیرکی و دقت جباری به ثمر رسید. قلعه‌نوعی تقریباً در تمام طول بازی بی نقص بود، به جز هنگامی که سیاوش اکبرپور را تعویض کرد. اکبرپور که با سبک بازی‌اش نفس خط دفاع پرسپولیس را گرفته بود، ناگهان دو موقعیت خوب را از دست داد تا قلعه‌نوعی به آن عادت پروینی و بدش روی بیاورد. قلعه‌نوعی از دست اکبرپور عصبانی شد و او را که یکی از بهترین بازیکنان تیمش در آن روز بود تعویض کرد و علی علیزاده را به میدان فرستاد. علیزاده در اثر یک اشتباه آماتوری، یک پنالتی را در ثانیه‌های آخر بازی تقدیم به تیم سابقش کرد و به این ترتیب، استقلال در دورانی که بهترین نتایجش را کسب کرده است، برای هفتمین بار پیاپی نتوانست پرسپولیس را، که واقعاً در شرایط بدی بود، شکست دهد.
به اعتقاد من، با این نتیجه، پرسپولیس تیم بازنده میدان بود که عملاً با رؤیای قهرمانی وداع کرد و قلعه‌نوعی بزرگترین بازنده این بازی بود که با تعویض از روی عصبانیتش، تیمش را از این برد محروم کرد.


اما صرف نظر از دربی پایتخت، ذوب آهن با شکست مقابل سایپای احیا شده توسط مایلی کهن، فاصله‌اش با استقلال به 6 امتیاز افزایش یافت. صبا هم در دیداری که به نظر آسان می‌رسید، نتوانست در دیدار خانگی‌اش بر داماش قعرنشین غلبه کند. اما سپاهان از عدم پیروزی استقلال تهران، پرسپولیس، ذوب آهن، صبا و مس نهایت استفاده را برد و با شکست راه آهن، فاصله‌اش را با پرسپولیس به 3 امتیاز کاهش داد و در رده چهارم جای گرفت.
هم اکنون در جدول رده‌بندی، استقلال با 53 امتیاز پیشتاز بلامنازع این رقابت‌هاست. ذوب آهن با 47 امتیاز دوم است و پرسپولیس با 44 امتیاز سوم.

در جدول دیدارهای خانگی، مس از تساوی خانگی استقلال مقابل پرسپولیس استفاده کرد و توانست پس از مدت‌ها به صدر جدول بازگردد.
آبی‌پوشان تهرانی، کماکان صدرنشین دیدارهای خارج از خانه و دیدارهای دور برگشت لیگ هشتم نیز هستند. هر چند که در دور برگشت لیگ هشتم، سایپا، شانه به شانه استقلال، 22 امتیاز کسب کرده است.

در ادامه این رقابت‌ها و در روزهای سه‌شنبه بیست و نهم و چهارشنبه سی‌ام بهمن، 9 دیدار هفته‌ی بیست و هفتم برگزار خواهد شد. در این هفته دیدار مستقیمی بین تیم‌های بالای جدول برگزار نخواهد شد. پرسپولیس در آزادی میزبان ابومسلم خواهد بود و استقلال در شیراز میهمان مقاومت سپاسی. سپاهان در جستجوی یک برد دیگر در اصفهان، پذیرای برق خواهد بود؛ که این روزها همانند سابق می‌بازد و حضور فرشاد پیوس نتوانسته تأثیر مثبتی در روند نا امید کننده این تیم داشته باشد. یکی از جذاب‌ترین دیدارهای این هفته بازی مس و فولاد در کرمان خواهد بود. مس تنها تیمی است که هنوز در خانه شکست نخورده است و فولاد تیمی است که 46 درصد دیدارهای خارج از خانه‌اش را برده است.
در نهایت، هر چند که از لحاظ ریاضی خیلی زود است که بتوان راجع به قهرمان این دوره صحبت کرد، اما اگر استقلال در سه بازی آینده‌اش و پیش از بازی هفته سی‌ام مقابل ذوب آهن در اصفهان، امتیازی از دست ندهد و در عوض ذوب آهن در این سه دیدار امتیاز از دست بدهد، عدم شکست استقلال در بازی هفته سی‌ام مقابل ذوب آهن، می‌تواند منجر به قهرمانی زود هنگام آبی‌پوشان تهرانی در لیگ هشتم شود.
×××
جدول رده‌بندی کلی پیش‌بینی‌‌ها


دوشنبه، بهمن ۱۴، ۱۳۸۷

چه تیمی می‌تواند استقلال را متوقف کند؟

در هفته بیست و چهارم لیگ برتر ایران، با این که استقلال نتوانست فاصله‌اش را با ذوب آهن افزایش دهد، اما بار دیگر به یک برد قاطع رسید تا این سوال در ذهن تیم‌های دیگر ایجاد شود: چه تیمی می‌تواند استقلال را متوقف کند؟


استقلال چهارمین برد پیاپی فصلش را با درهم کوبیدن همنام اهوازیش جشن گرفت و با سه گل زیبا توانست به رکورد 55 گل زده در 24 بازی برسد. گل زیبای آرش برهانی که روی حرکت زیباتر مجتبی جباری به ثمر رسید، در واقع مهر تأئیدی بود بر شایستگی‌‌های تیم استقلال و بازیکنان و سرمربی این تیم. استقلال پس از این دیدار در 226 دیداری که تاکنون در هشت دوره لیگ برتر برگزار کرده، 349 گل به ثمر رسانده که میانگین آن 1.54 گل در هر بازی است. اما جالب اینجاست که استقلال پیش آغاز فصل با 294 در 202 بازی، میانگین 1.46 گل در هر دیدار را داشت که دقیقاً برابر با میانگین گل زده پرسپولیس در طول هفت دوره گذشته لیگ برتر بود. اما در لیگ هشتم، به ثمر رساندن 55 گل در 24 بازی (میانگین 2.29 گل در هر دیدار)، یک دستآورد بزرگ برای آبی پوشان تهرانی به حساب می‌آید.
پرسپولیس که این روزها، حال و روز خوشی ندارد، توانست با یک گل دیر هنگام که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید، تیم قعرنشین جدول، پیام را شکست دهد تا هنوز کور سوی امیدی به دیدارهای آینده داشته باشد.
ذوب آهن هم در دربی اصفهان، بار دیگر سپاهان را شکست داد تا همانند استقلال و پرسپولیس حریف هفته بیست و چهارم خود را، هم در دیدار رفت (هفته هفتم) و هم در دیدار برگشت شکست داده باشد.
از دیگر نتایج جالب این هفته، برد خارج از خانه سایپا مقابل برق بحران زده بود. سایپا با برد 2 بر 1 مقابل نماینده محبوب شیراز، از مجموع 21 امتیاز دور برگشت، 16 امتیاز به دست آورده که رکورد قابل توجهی است. از سوی دیگر برق به چند رکورد ناخوشایند خود در این فصل دامنه زد! برق برای پانزدهمین هفته پیاپی در حسرت پیروزی باقی ماند. برای هفتمین هفته پیاپی شکست خورد و تمام شش دیدار دور برگشت خود را تاکنون واگذار کرده است!
صبا هم با برد 2 بر صفر مقابل مقاومت، یک پله در جدول رده‌بندی بالاتر رفت و در رتبه چهارم ایستاد. مقاومت با 7 امتیاز از 7 بازی دور برگشت خود، عملکردش تا حدودی متزلزل بوده است. در عوض صبا، در نیم فصل دوم چهره‌ای به مراتب بهتر از نیم فصل اول داشته است.
در جدول رده‌بندی هم اکنون استقلال تهران صدرنشین است. صدرنشینی استقلال تنها منوط به جدول کلی رقابت‌ها نیست، استقلال در جدول دیدارهای خانگی و دیدارهای خارج ار خانه و جدول رده‌بندی نیم فصل دوم صدرنشین است! پس از استقلال که 49 امتیازی است، ذوب آهن با 44، پرسپولیس با 40 و صبا با 38 امتیاز دوم تا چهارم هستند.
×××
اما در ادامه این رقابت‌ها و برای دومین بار در طول 25 هفته لیگ، روز چهارشنبه قرار است که همه تیم‌ها در یک روز به میدان بروند! پیش از این تنها یک بار در هفته چهارم، همه بازی‌‌ها در یک روز برگزار شده بود!


به هر حال روز چهارشنبه، ابتدا پرسپولیس در رشت میهمان داماش دیگر تیم قعرنشین لیگ است. با توجه به شرایط کنونی جدول، اگر پرسپولیس خیال قهرمان شدن دارد، از همین هفته باید تمام سه امتیازهای ممکن را کسب کند و در آرزوی از دست دادن امتیاز از سوی استقلال و ذوب آهن بماند.
استقلال در خانه خود، به میهمانی راه آهن می‌رود. هر چند که نتایج اخیر استقلال واقعاً چشمگیر بوده است و به نظر می‌رسد که بردن راه آهن در آزادی کار چندان مشکلی برای استقلال نباشد، اما نباید از سه نکته غافل شویم. اول این که بازی بعدی استقلال مقابل پرسپولیس است و طبق یک عادت غلط، بازیکنان استقلال ( و پرسپولیس) بسیار محتاط تر از همیشه در دیدار قبل از دربی پایتخت ظاهر می‌شوند. دوم این که راه آهن درنیم فصل دوم تاکنون 16 امتیاز از 21 امتیاز موجود را کسب کرده و سه هفته پیاپی است که پیروز از زمین خارج می‌شود. سومین مورد، تنها یک بحث آماری است در مورد لیگ هشتم. تا پایان هفته بیست و چهارم لیگ، هنوز هیچ تیمی نتوانسته است، پنج پیروزی متوالی کسب کند! به هر حال در این بازی امید همه تیم‌های مدعی به پیروزی شاگردان محمود یاوری است.
×××
جدول رده‌بندی پیش بینی مسابقات