دوشنبه، آذر ۲۵، ۱۳۸۷

ای کاش قطبی زودتر قهر می‌کرد!

هفته نوزدهم لیگ برتر با پیروزی 8 تیم و یک تساوی به پایان رسید.هر چند که به طور رسمی نیم فصل اول لیگ برتر پایان هفته هفدهم محسوب می‌شد، اما با توجه به برنامه‌ریزی سازمان لیگ، بازی‌های لیگ دو هفته دیگر هم ادامه یافت و حالا پس از پایان هفته نوزدهم، تیم‌ها استراحتی دو هفته‌ای خواهند داشت.
در هفته نوزدهم استقلال تهران تیم سیری ناپذیر این روزهای لیگ، 4 بر 2 داماش را شکست داد. پرسپولیس هم که پارسال در همین روزهای سال (3 دی 1386) با سه گل مقابل پاس در همدان شکست خورده بود (جام حذفی)، این بار با سه گلی که در نیمه دوم به ثمر رساند به نوعی انتقام آن شکست را گرفت و البته توانست فاصله‌اش را با صدر جدول (4 امتیاز) حفظ کند. ذوب آهن هم در دیداری بسیار حساس، پیکان را با 2 گل مغلوب کرد. پیکان که تا پایان هفته چهاردهم صدرنشین لیگ بود، با از دست دادن 13 امتیاز در پنج هفته اخیر، تا رده پنجم جدول سقوط کرده است.اما در این نوشته به جای پرداختن به همه بازی‌های هفته نوزده، شاید بد نباشد که با توجه به تعطیلی دو هفته‌ای لیگ، شرایط تیم‌ها و جدول رده‌بندی را بررسی کنیم. در واقع بهتر بود که این تحلیل در پایان هفته هفدهم صورت می‌گرفت، اما فاصله 2 روزه بین بازی‌های هفته 17 و 18، عملاً فرصتی برای این کار باقی نگذاشت. بنابراین تحلیل زیر تا پایان هفته نوزدهم را در بر می‌گیرد.
تحلیل کلی لیگ تاکنون؛
اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم، برگزاری منظم‌تر و یا به عبارت بهتر، برگزاری سریعتر بازی‌های لیگ هشتم است. هر چند که تعداد هفته‌‌هایی که همه تیم‌های لیگ تعداد بازی‌هایشان برابر بوده است، از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر بوده، اما جدیت سازمان لیگ در برگزاری بازی‌ها واقعاً قابل ستایش است. تنها کرنش بی مورد این سازمان از آعاز فصل تاکنون، در هفته هیجدهم رخ داد. جایی که بازی برق با پیام، بدون هیچ توجیه محکمه پسندی و بنا به درخواست بازیکنان پیام لغو شد! دیگر نکته‌ای که سازمان لیگ به طرز سوال برانگیزی از آن چشم‌پوشی کرده است، برگزاری بازی‌های خانگی پرسپولیس در تمام روزهای هفته به جز جمعه بوده است! پرسپولیس که بدون شک پرطرفدارترین تیم لیگ است، از بازی کردن مقابل تماشاگران خود در یک روز تعطیل بی نصیب مانده است. این موضوع سوای تأثیر احتمالی در نتایج خانگی این تیم، تأثیر به سزایی در کاهش درآمد پرسپولیس و فدراسیون فوتبال از این بازی‌ها داشته است.
بررسی تیمها و جدول لیگ تا پایان هفته نوزدهم؛
استقلال تهران؛ تیمی در حد آسیا
استقلال واقعاً تیم قابل ستایشی شده است. به ثمر رساندن 43 گل در 19 بازی ( بیش از 2 گل در هر بازی) و پذیرش 20 گل در 19 بازی، آبی‌پوشان را صاحب بهترین حمله و دفاع لیگ کرده است. در این بین نمی‌توان از نقش عناصر دفاعی‌ای نظیر وحید طالب‌لو، پژمان منتظری و پیروز قربانی به آسانی گذشت. ضمن این که مجتبی جباری، فابیو جان واریو، آرش برهانی، سیاوش اکبرپور و فرهاد مجیدی، در زمره گلزن‌ترین و گل‌سازترین بازیکنان استقلال قرار می‌گیرند. واقعیت امر این است که استقلال تهران در تمام نقاط زمین بازیکنان بسیار خوبی دارد و از آن مهمتر، امیر قلعه‌نوعی است که می‌داند چگونه از این بازیکنان بازی بگیرد. تیم کنونی استقلال بدون شک بهترین تیم ایرانی سال‌های اخیر بوده است که می‌تواند بار دیگر نام ایران را در آسیا طنین انداز کند. در لیگ هم اگر استقلال بتواند با همین روند ادامه دهد، در فاصله چند هفته به پایان بازی‌ها قهرمان خواهد شد. اما نکته‌ای نباید از آن غافل شد، 8 بازی خارج از خانه آبی‌پوشان تهرانی در پانزده بازی باقی مانده‌شان است. اگر این نکته را هم در نظر بگیریم که استقلال در 8 بازی خارج از خانه‌اش تنها 3 برد داشته و تاکنون 13 امتیاز خارج از خانه را از دست داده، دیگر نمی‌توان به راحتی از قهرمانی استقلال تهران سخن گفت، مگر آنکه آبی‌پوشان طور دیگری در بازی‌های خارج از خانه‌شان ظاهر شوند!ذوب آهن؛ شگفتی ابتدای فصل و مدعی کنونی
بدون شک کمتر کسی پیش از شروع لیگ هشتم حدس می‌زد که ذوب آهن بتواند قهرمان لیگ شود. اما شاگردان منصور ابراهیم‌زاده، با شایستگی تمام توانسته‌اند تا الان هم امتیاز با استقلال تهران و تنها به خاطر نفاضل گل کمتر، در رده دوم جدول بایستند. ذوب آهن که نشان داده خیلی سخت می‌بازد، تاکنون در نوزده بازی گذشته، تنها دو بار شکست خورده که از این لحاظ بهترین تیم لیگ بوده است. دو باخت ذوب آهن یکی مقابل استقلال تهران بوده است و دیگری مقابل ابومسلم. به عبارت دیگر، ذوب آهن یکی از سه تیم بدون شکست در بازی‌های خانگی بوده است (به همراه مس و صبا). ذوب آهن هم مانند استقلال به لطف نتایج درخشانش در خانه، توانسته مدعی قهرمانی باشد.


پرسپولیس؛ ای کاش قطبی زودتر قهر می‌کرد!
اگر مخالف عبارت بالا هستید، لطفاً زحمت کشیده و بازی ندادن‌های قطبی به ابراهیم توره را مرور کنید. و باز هم زحمت بکشید و این بار بازی دادن‌های بی مورد قطبی به دیکارمو را مرور کنید. در نهایت می‌توانید حساب کنید که همین دو مورد به ظاهر کوچک ، چند امتیاز پرسپولیس را سوزاند! باید اعتراف کنم که از همان روزهای اول، طرفدار قطبی نبودم و گواه این ادعا نوشته‌هایم است.
نوشته نیم فصل لیگ هفتم
نوشته هفته پنجم لیگ هشتم
نوشته هفته دهم لیگ هشتم
نوشته هفته دوازدهم لیگ هشتم
نوشته هفته پنجم سیزدهم هشتم
و معتقد هستم نجابت استیلی باعث شکستن همه کاسه‌ها بر سر او شد! پیروانی هم مثل استیلی، یک پرسپولیسی تمام عیار است و سکوت را به هیاهو در تیمی که خود به اندازه کافی حاشیه دارد، ترجیح داد! ولی این بار شانس با اون یار بود، چرا که قطبی این بار خودش رفت. بحث در مورد قطبی می‌تواند به چندین مقاله بسط یابد، اما من به همین جمله "ای کاش قطبی زودتر قهر می‌کرد!" بسنده می‌کنم.
پرسپولیس با درخشش مثال زدنی کریم باقری نیم فصل خوبی را پشت سر گذاشت. اگر به حواشی بی شمار این تیم نگاهی بیندازیم، آنگاه فاصله 4 امتیازی پرسپولیس با صدر جدول را یک دست آورد خوب برای قرمزپوشان تلقی خواهیم کرد! به جز باقری، کریمی، نیکبخت، توره و پتروویچ هم از مهره‌های خوب پرسپولیس تاکنون بوده‌اند. تفاوت امتیاز پرسپولیس با استقلال در دو تساوی بیشتر قرمزپوشان در مقابل دو برد استقلال است. فاصله‌ای که با دو لغزش آبی‌پوشان ممکن است از بین برود! پرسپولیس در نیم فصل دوم 7 بار باید خارج از تهران بازی کند. اما دیدارهای خارج از خانه پرسپولیس شامل دیدار با سپاهان در اصفهان و دیدار با هر سه تیم بی شکست در خانه (ذوب آهن، مس و صبا) می‌شود. در واقع پرسپولیس نیم فصل بسیار سختی در پیش رو دارد و با توجه به 4 امتیاز اختلاف این تیم با صدر جدول، قهرمانی در این فصل برای پرسپولیس، تلاش مضاعفی را می‌طلبد!
×××
جدول رده‌بندی پیش‌بینی‌ها


نتایج لیگ پیش‌بینی‌هاجدول رده‌بندی لیگ پیش‌بینی‌هادوشنبه، آذر ۱۱، ۱۳۸۷

برای اولین بار پس از هفته دوم همه تیم‌ها در تعداد بازی برابر شدند!

هفته شانزدهم لیگ برتر که به طرز گیج کننده‌ای لابلای بازی‌های هفته پانزدهم، بازی‌ عقب افتاده هفته دوازدهم و چند دیدار جام حذفی برگزار شد، تقریباً تکلیف قهرمان نیم فصل را روشن کرد. با انجام بازی‌های این هفته همه تیم‌ها برای دومین بار در طول این فصل تعداد بازی‌های برابر دارند. پیش از این فقط در پایان هفته اول همه تیم‌ها تعداد بازی‌های برابری داشتند.

در این هفته تیم ذوب آهن با گلی که در ثانیه‌های پایانی دیدارش مقابل ملوان در انزلی به ثمر رساند، فاصله‌اش را با پیکان به 3 امتیاز رساند تا حتی با کسب یک تساوی از دیدار خانگی‌اش مقابل فولاد در هفته پایانی نیم فصل، قهرمان نیم فصل شود.


پیکان در هفته شانزدهم، با پذیرش سومین شکست فصل (شکست 2-1 مقابل ذوب آهن در قزوین، شکست 3-2 مقابل استقلال تهران در تهران و شکست 2-0 مقابل پاس در همدان)، در همان امتیاز 29 و رده دوم باقی ماند. اما نکته جالب توجه در مورد پیکان این بود که شاگردان مدیرروستا برای اولین بار در لیگ امسال نتوانستند در یک دیدار گل به ثمر برسانند.
استقلال هم که هفته پانزدهم با یک شکست دور از انتظار مقابل فولاد در تهران، عملاً بختی برای صدرنشینی تا پایان نیم فصل نداشت، در یک دیدار کم دردسر توانست سایپا را با دو گل شکست دهد و با 28 امتیاز زیر پای پیکان بنشیند. سایپا که در این دیدار قانوناًً میزبان و عملاً میهمان بود، با پذیرش این شکست، همچنان در انتهای جدول دیدارهای خانگی باقی ماند.


سپاهان تیم چهارم جدول هم با برد قابل پیش بینی‌اش مقابل ابومسلم، خود را به بالای جدول نزدیک‌تر کرد. ابومسلم با پذیرش این شکست همچنان ضعیف‌ترین تیم در دیدارهای خارج از خانه باقی ماند. ابومسلم از 9 بازی دور از خانه، هفت شکست و دو تساوی داشته است!

پرسپولیس که در هفته‌های اخیر بیشتر با حاشیه‌ها دست و پنجه نرم می‌کرده، در یک دیدار نفس گیر 83 دقیقه انتظار کشید تا بتواند استقلال اهواز را در تهران شکست دهد تا دست کم امیدهایش برای قهرمانی در پایان فصل کم رنگ‌تر نشود. استقلال اهواز با پذیرش این شکست به جمع فانوس به دستان پیوست!
اما مس در یک دیدار حساس توانست صبا را سه بر یک شکست دهد تا با 25 امتیاز و یک امتیاز اختلاف نسبت به پرسپولیس در رده هفتم قرار بگیرد. مس با این برد بار دیگر به صدر جدول دیدارهای خانگی صعود کرد. این اولین شکست صبا پس از شکست هفته چهارم مقابل سپاهان بود.
اما فولاد که بهترین نتایج را در دیدارهای خارج از خانه گرفته است، در یک دیدار خانگی با شگفتی مواجه شد و سه بر دو بازی را به راه آهن واگذار کرد. فولاد با این باخت دو پله در جدول سقوط کرد و راه آهن با این برد دو پله صعود!
دیدار برق و داماش در شیراز با تساوی 1-1 به پایان رسید تا هر دو تیم به نوعی شکست خورده باشند. برق با تساوی خانگی مقابل داماش قعرنشین لیگ، برای هشتمین هفته پیاپی نتوانست پیروز شود. از سوی دیگر داماش هم طلسم نبردن‌هایش به چهارده هفته رسید. تنها برد داماش در لیگ امسال در هفته دوم و مقابل استقلال تهران بوده است! اما نکته مثبت در مورد داماش این است که این تیم پس از 6 شکست پیاپی، در سه هفته اخیر شکستی نداشته اشت.
در آخرین دیدار هفته که با جنجال و کتک‌کاری خداداد عزیزی توأم شد، مقاومت توانست پیام را در مشهد یک بر صفر شکست دهد، تا رکود شکست ناپذیری‌اش را به پنج هفته پیاپی افزایش دهد.
×××

دیدارهای هفته آخر دور رفت هشتمین دوره لیگ برتر از روز چهارشنبه 13 آذر با دیدار ابومسلم و ملوان در مشهد آغاز خواهد شد. هر دو تیم در شرایط نامطلوبی به سر می‌برند و پیروزی در این دیدار خیلی برایشان حیاتی است.
پس از این دیدار استقلال در تهران میزبان پیام است. دیداری که می‌تواند استقلال را اقلاً نایب قهرمان نیم فصل کند. برد قابل پیش بینی اسقلال در این دیدار ممکن منجر به فانوس به دست شدن، پیام هم بشود.
روز پنجشنبه هم 7 دیدار دیگر برگزار می‌شود که در مهمترین دیدار ذوب آهن میزبان فولاد است. اگر ذوب آهن بتواند در این دیدار پیروز شود، با 35 امتیاز از 17 بازی، آمار تحسین برانگیزی خواهد داشت. اما نباید فراموش کنیم که فولاد بهترین تیم در دیدارهای خارج از خانه است و پیروزی مقابل این تیم کار چندان آسانی نخواهد بود!
پرسپولیس هم در تهران میهمان راه آهن است اما چون بازی در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود، عملاً قرمزپوشان میزبان محسوب می‌شوند! پیروزی پرسپولیس در این دیدار با اگرهای فراوان ممکن است به نایب قهرمان شدن این تیم منجر شود. اگرهایی چون شکست استقلال تهران در تهران مقابل پیام، شکست پیکان در قزوین مقابل مس و عدم پیروزی سپاهان در شیراز مقابل مقاومت!
اما پیکان در قزوین باید پذیرای مس باشد. مدیرروستا خوب می‌داند که لغزش در این مقطع می‌تواند به خداحافظی با کورس قهرمانی منجر شود. از این رو همه تلاش او پیروزی در مقابل شاگردان پرویز مطلومی خواهد بود.
شاید سخت‌ترین قرعه روز پایانی نیم فصل بین تیم‌های مدعی به نام سپاهان افتاده است که باید در شیراز به مصاف مقاومت، گربه سیاه سال‌های اخیر تیم‌های اصفهانی برود.
صبا در قم میزبان سایپا خواهد بود که پیروزی برای هر دو تیم در این دیدار خیلی اهمیت دارد. سایپا برای فرار از پائین جدول می‌جنگد و صبا برای نزدیک شدن به بالای جدول.
داماش با حسین عبدی به دنبال دومین برد فصل است ولی پاس حریف چندان راحتی برای گیلانی‌های قعرنشین نخواهد بود.
در نهایت اسنقلال اهواز در خوزستان، به مصاف برق می‌رود. با توجه به وضعیت نامطلوب برق شاید این بهترین فرصت استقلال اهواز برای فرار از قعر جدول باشد.
×××
و اما پیش بینی ها:
جدول رده‌بندی پیش بینی‌ها:

نتایج لیگ پیش بینی کنندگان:

جدول رده‌بندی لیگ پیش بینی کنندگان: