سه‌شنبه، آبان ۰۷، ۱۳۸۷

باور می‌کنید؟ آرش برهانی صدرنشین جدول گلزنان است!

در پرگل ترین هفته لیگ برتر که طی 8 بازی 32 گل به ثمر رسید، همه چیز به کام دو تیم استقلال تهران و پرسپولیس تمام شد. در هفته دوازدهم لیگ برتر، از شش تیم بالای جدول تنها پرسپولیس و استقلال بر حریفان خود غلبه کردند تا به وضعیت خود در جدول رده‌بندی سر و سامان بدهند.
دیدار ملوان – صبا که قرار بود در انزلی برگزار شود به دلیل باران شدید به زمان دیگری موکول شد.

×××
سایپا 0
مقاومت 2 (رضا خالقی‌فر 36 و 65)
ظاهراً استعفای پذیرفته نشده غلامحسین پیروانی پس از بازی هفته گذشته مقاومت، برای به خود آمدن جوانان شیرازی کافی بود. چرا که مقاومت روز یکشنبه توانست به سومین پیروزی فصلش دست یابد و از بحرانی که گربانگیرش شده بود، فرار کند. مقاومت از شش بازی خانگی 5 امتیاز آورده و از 6 بازی خارج از خانه 9 امتیاز و باید فکری به حال بازی‌هایش در شیراز بکند.
در عوض سایپا که در این دیدار، همه کار کرد به جز گلزنی، با پذیرش این شکست همچنان در حسرت اولین برد خانگی‌اش ماند! ضمن آنکه سایپا با توجه به سایر نتایج، بار دیگر قعرنشین لیگ شد. سایپا یکی از پر مهره‌ترین تیم‌های این فصل است، اما تاکنون، نتوانسته عملکرد قابل قبولی در لیگ هشتم ارائه کند.

×××
برق 0
راه آهن 1 (سهراب انتظاری 23)
کمتر کسی تصور می‌کرد که راه آهن بتواند نوار ناکامی‌هایش را در شیراز و آن هم مقابل برق پاره کند. اما محمود یاوری سرمربی راه آهن که برق را مثل کف دستش می‌شناخت، با شکست این تیم، راه آهن را سه پله در جدول رده‌بندی بالا کشید.
برق که شروع بسیار چشمگیری در لیگ هشتم داشت، در چهار هفته اخیر، 10 امتیاز از دست داده است! شاگردان محمد عباسی اگر به خودشان نیایند، خیلی زودتر از آنچه تصور کنند از جمع مدعیان قهرمانی لیگ دور خواهند شد.
×××
مس 3 (امیرحسین صادقی 70، فراز فاطمی 79و 92)
پیام 3 (محمد سهیمی 21، محمد مطوری 72 و مهدی هاشمی نسب 93)
مس هم درست مانند برق، شروع رؤیایی در لیگ هشتم داشت اما این تیم در چهار بازی اخیرش، 9 امتیاز از دست داده است. نکته‌ای که نباید در مورد نتایج اخیر مس نادیده گرفت، امتیاز دهی این تیم به تیم‌های پائین جدول بوده است. باخت مقابل ملوان و دو تساوی خانگی در برابر سایپا و پیام. این در حالی است که پیش از این، همه تیم‌ها در کرمان بازنده بودند.
اما عملکرد پیام دقیقاً برعکس عملکرد مس بوده است. پیام در هفت دیدار آغازینش در لیگ، به هیچ بردی دست نیافت و با فاصله نسبت به تیم‌های بالاتر در انتهای جدول بود. اما سه برد پیاپی این تیم، همه چیز را دگرگون کرد. در واقع، مس باید خوشحال باشد که در این شرایط نامساعدش توانست تیم آماده پیام را متوقف کند. یک نکته جالب در مورد پیام این که هر سه برد پیام در بازی‌هایی حاصل شد که خداداد عزیزی، سرمربی این تیم، از نشستن روی نیمکت تیم محروم بود! در واقع می‌توان گفت بازگشت خداداد روی نیمکت نوار پیروزی‌های پیام را پاره کرد!
×××
ذوب آهن 1 (سید محمد حسینی 39)
استقلال اهواز 1 (حمید رضا رجبی 25)
ذوب آهن هم این هفته در خانه تن به تساوی داد تا همه چیز در هفته دوازدهم به کام پرسپولیس و استقلال تهران تمام شود! ذوب آهن که هنوز در خانه شکست ناپذیر است، می‌توانست با پیروزی در این دیدار و با توجه به سایر نتایج با 3 امتیاز اختلاف نسبت به پیکان در صدر جدول جا خوش کند. اما تساوی این تیم مقابل استقلال اهواز فاصله سبز پوشان اصفهانی را با پیکان در صدر جدول به 1 امتیاز رساند.
از سوی دیگر استقلال اهواز که پس از دو هفته ناکامی، هفته گذشته ملوان را با سه گل در هم کوبیده بود، با روحیه‌ای مضاعف به مصاف ذوب آهن رفت. استقلال اهواز که پیش از این در شش دیدار خارج از خانه‌اش چهار بار شکست خورده بود، می‌تواند از کسب تساوی در خانه صدرنشین لیگ خوشحال باشد و دل به دیدارهای باقی مانده‌اش در پنج هفته پایانی نیم فصل ببندد.
×××
ابومسلم 3 (محمد مختاری 10 {گل به خودی}، میثم بائو 32 و 59)
داماش 2 (آدریانو آلوز 12 و رضا الماس خاله 93)
داماش تیم متمول این روزهای لیگ، هنوز از سه بازی اخیرش تحت مدیریت امیرعابدینی نتوانسته به برد دست یابد. تساوی در شیراز و دو باخت در رشت مقابل فولاد و در مشهد مقابل ابومسلم، همه حکایت از این دارد که شاید مشکل پگاه سابق پول و تغییر نام به داماش نبوده است! تنها برد داماش در لیگ امسال در هفته دوم و مقابل استقلال تهران بوده است. به عبارت دیگر داماش 10 هفته است که برنده نشده است و ادامه این روند قطعاً منجر به سقوط نماینده گیلان خواهد شد. اگر سایپا از دو بازی عقب افتاده‌اش در لیگ بتواند 2 امتیاز کسب کند، آنگاه داماش قعرنشین لیگ خواهد بود!
از سوی دیگر ابومسلم به روند سینوسی‌اش در لیگ ادامه می‌دهد و یکی در میان بازی‌هایش را می‌برد و می‌بازد! اگر نگاهی به جدول دیدارهای خارج از خانه بیندازیم، بیشتر متوجه مشکل ابومسلم می‌شویم. ابومسلم از شش بازی خارج از خانه‌اش تنها یک امتیاز کسب کرده است!
×××
فولاد 5 (سجاد فیض الهی 4 و 25، حجت زادمحمود 12 و 54 و سعید رمضانی 45)
پاس 1 (مهرداد کریمیان 36)
فولاد که پس از 2 برد ابتدای فصلش، شش هفته پیاپی نتوانست به برد دست یابد، در سه هفته اخیر به سه برد شیرین دست یافته و در جدول رده‌بندی تا رده هفتم بالا آمده است. برد این هفته فولاد مقابل پاس از این جهت حائز اهمیت بود، که دو تیم 15 امتیازی بودند و شانه به شانه یکدیگر. اما برد سنگین فولاد مقابل پاس باعث صعود نماینده اهواز در جدول رده‌بندی شد. نکته جالب در مورد این دیدار این است که پیش از این وینگو بگوویچ (سرمربی کنونی پاس) با فولاد قهرمان لیگ برتر ایران شده بود و مجید جلالی (سرمربی کنونی فولاد) با پاس به این عنوان دست یافته بود!
پاس که از باخت سنگین هفته گذشته‌اش مقابل استقلال زخمی بود، با پذیرش یک باخت سنگینتر مقابل فولاد، ضمن از دست دادن شش امتیاز و پذیرش 9 گل در دو بازی، دو پله هم در جدول رده‌بندی سقوط کرد!
×××
پرسپولیس 3 (کریم باقری 17 و علیرضا واحدی نیکبخت 44 و 63)
سپاهان 2 (عماد رضا 28 و 34)
بی گمان این هفته به کام دو نماینده پر طرفدار تهران در لیگ برتر تمام شد. پرسپولیس در دیداری جذاب و پرگل، بار دیگر با درخشش مثلث باقری، نیکبخت و کریمی به یک برد شیرین مقابل رقیب سرسخت سالهای اخیرش، سپاهان، دست یافت تا به 4 امتیازی صدرنشین لیگ برسد. پرسپولیس در نیمه اول این دیدار واقعاً خوش شانس بود که بازنده نشد. گلزنی باقری بر خلاف جهت بازی و گلسازی او برای نیکبخت در لحظات پایانی نیمه اول اندوخته بسیار خوبی در مقابل دو گل عماد رضا بود. اما در نیمه دوم ورق برگشت و این پرسپولیس بود که نبض بازی را در دست گرفت و با گلی که نیکبخت روی پاس کریمی به ثمر رساند به 3 امتیاز حساس این دیدار رسید.
سپاهان با پذیرش این شکست، از 4 بازی آخر خود تنها 2 امتیاز به دست آورده که آمار مناسبی برای سپاهان به شمار نمی‌آید. سپاهان چه در جدول دیدارهای خانگی و چه در جدول دیدار خارج از خانه، نهم است اما در جدول رده‌بندی لیگ دهم!
×××
استقلال 3 (آرش برهانی 33، 37 و 41)
پیکان 2 (سعید لطفی 23 و ایمان حیدری 79)
استقلال هم مثل پرسپولیس، در یک دیدار بسیار حساس توانست بر صدرنشین هفته گذشته لیگ غلبه کند تا پس از 10 هفته نماینده قزوین را به پذیرش شکست وادار کند. استقلال که از 7 بازی اخیرش 17 امتیاز به دست آورده با این برد توانست در صدر جدول باز‌ی‌های خانگی بایستد. ضمن این که آرش برهانی گل نزن فصل گذشته استقلال، با هت تریکی که در این دیدار کرد، تعداد گل‌های زده‌اش را به 9 رساند تا نسبت به کل فصل قبل بیشتر گل زده باشد. (آرش برهانی فصل قبل برای استقلال در لیگ برتر 8 گل زد.) ارزش برد استقلال وقتی بشتر می‌شود که بدانیم آبی پوشان تهرانی از دقیقه 52 به دنبال اخراج یدالله اکبری 10 نفره بازی کرده‌اند.
از سوی دیگر پیکان که در این دیدار، یک پنالتی را هم در دقیقه 22 بازی از دست داد، می‌توانست اقلاً با یک امتیاز از این دیدار خارج شود، اما بی دقتی مهاجمان این در دقایق پایانی بازی منجر به شکست نماینده شایسته قزوین شد.
در جدول رده‌بندی و تا پایان هفته دوازدهم، ذوب آهن با 25، پیکان با 24 و استقلال و پرسپولیس هر دو با 21 امتیاز اول تا چهارم هستند.


×××

هفته سیزدهم لیگ برتر از روز پنجشنبه 9 آبان با انجام چهار دیدار همزمان (14:45) آغاز خواهد شد.مقاومت – پرسپولیس
مقاومت پس از چند نتیجه نامطلوب، در هفته دوازدهم سایپا را شکست داد و تا حدودی از بحران دور شد. غلامحسین پیروانی که با موضع‌گیری‌هایش علیه تماشاگران شیرازی، بازی در خانه را دشوارتر از بازی‌های خارج از خانه می‌بیند، این بار باید مقابل تیمی بایستد که در بازی‌های دور از خانه خیلی مطمئن نشان نداده است. ضمن این که آسیب‌دیدگی علی کریمی و اصرار بی‌مورد افشین قطبی بر استفاده از دی‌کارمو می‌تواند کفه ترازو را به سمت مقاومت سنگین کند. اما با تمام این تفاسیر، بعید می‌دانم مقاومت بتواند از پرسپولیس امتیازی بگیرد.
پرسپولیس در 5 بازی آینده‌اش تا پایان نیم فصل دو بازی خارج از خانه دارد که یکی از آن ها همین هفته مقابل مقاومت است و دیگری در هفته پانزدهم مقابل پیکان. سه دیدار خانگی این تیم هم مقابل صبا، استقلال اهواز و راه آهن است. پیش بینی من از پنج دیدار آتی پرسپولیس کسب 9 تا 11 امتیاز است.
×××
پیام – سایپا
خداداد عزیزی خوب می‌داند که پیروزی مقابل سایپا باعث صعود تیمش به نیمه بالای جدول می‌شود. از این رو باید انتظار یک بازی تهاجمی از این تیم مشهدی داشته باشیم. از سوی دیگر سایپا می‌خواهد به قحطی برد پایان دهد و پس از هفت هفته برنده از این دیدار بیرون آید. این دیدار می‌تواند آبستن حوادث بسیاری باشد.
×××
صبا – فولاد
آمادگی هفته‌های اخیر فولاد و لغو بازی هفته دوازدهم صبا می‌تواند بزرگترین تفاوت دو تیمی باشد که در جدول رده‌بندی با سه امتیاز اختلاف به ترتیب هفتم و هشتم هستند. این دیدار که به نوعی جدال فیروز کریمی با مجید جلالی هم به شمار می‌آید، بیش از هر نتیجه‌ای بوی تساوی می‌دهد، به خصوص وقتی که صبا سلطان تساوی‌ها در یکسوی میدان است.
×××
سپاهان – مس
آخرین دیدار روز پنجشنبه را دو تیم مدعی اما بحران زده لیگ برگزار خواهند کرد. مس که در دیدار هفته دوازدهمش مقابل پیام، در ثانیه‌های پایانی برد را با تساوی عوض کرد، باید در این دیدار به مصاف شیر بی یال و کوپال این روزهای لیگ برود. سپاهان که خیلی‌ها معتقند به زودی دستخوش تغییر در کادر فنی می‌شود، محکوم به پیروزی در این دیدار است. سپاهان در این دیدار می‌تواند ‌دلخوش نتایج ضعیف مس در دیدارهای خارج از خانه‌اش باشد. اگر سپاهان در این دیدار پیروز شود، آنگاه فیرات برای اقلاً یک هفته دیگر سرمربی سپاهان خواهد بود.
×××
روز جمعه نیز سه دیدار در ساعت 14:45 برگزار می‌شود.
پیکان – برق
یکی از حساس‌ترین دیدارهای این هفته است که می‌تواند باعث تغییرات زیادی در جدول شود. پیکان بدون شک در فکر پیروزی در این دیدار است تا بتواند همچنان در رقابت برای قهرمانی نیم فصل باقی بماند. اما از سوی دیگر برق هم بعد از هفته‌ها ناکامی به دنبال فرار از این بحران است و برای این منظور نهایت تلاشش را خواهد کرد.
×××
راه آهن – ابومسلم
یاوری که از هفته دوازدهم موتور راه آهن را بالاخره راه انداخت، این بار می‌خواهد در دیداری نه چندان سخت مقابل ابومسلم پیروز شود. نکته جالب این است که تاکنون نه راه آهن در خانه پیروز شده است و نه ابومسلم دور از خانه! در واقع هر نتیجه‌ای غیر از تساوی در این دیدار یکی از صفرهای جدول را از بین خواهد برد!
×××
داماش – ملوان
در این دیدار که داربی گیلان است، دو تیم بیشتر به فکر نباختن هستند تا برنده شدن. چرا که باخت در دیدارهای محلی همیشه مایه‌ایست برای کری خوانی رقیب! داماش که این روزهای زمزمه جدایی ذوالفقارنسب را می‌شنود، صحبت‌هایی را با سید علی افتخاری، هافبک خوش نام سابق تیم ملی ، داشته است تا به طور موقت روی نیمکت داماش بنشیند. داماش در این دیدار به دنبال دومین برد خود خواهد بود و ملوان هم می‌خواهد با پیروزی در این خودش را از جمع قعرنشینان دور کند.
×××
روز جمفع ساعت 16:30 دو دیدار پایانی هفته سیزدهم برگزار می‌شود.
استقلال اهواز – پاس
اگر وینگو تا پیش از آغاز این دیدار برکنار نشده باشد، این دیدار قطعاً آخرین فرصت او برای اثبات شایستگی‌هایش است. از سوی دیگر استقلال اهواز هم پس از شکست دادن ملوان در اهواز و تساوی ارزشمندش در اصفهان مقابل ذوب آهن، به دنبال هر سه امتیاز این دیدار است.
×××
استقلال تهران – ذوب آهن
گل سر سبد دیدارهای هفته، همین دیدار است. جایی که تیم اول جدول باید به میهمانی بهترین تیم هفته‌های اخیر لیگ برود. استقلال که تاکنون بهترین تیم در دیدار خانگی است، پس از شکست پیکان، این بار به دنبال سه امتیاز شیرین دیگر از ذوب آهن است تا باز هم فاصله‌اش را با صدر جدول کاهش دهد. استقلال پس از این دیدار و در چهار هفته پایانی، یک بار میهمان ملوان خواهد بود و در سه دیدار پیاپی میزبان فولاد، سایپا و پیام. پیش بینی من از بازی‌های آینده استقلال کسب 11 تا 13 امتیاز است.
از سوی دیگر ذوب آهن پس از تساوی ناامید کننده‌اش مقابل استقلال اهواز، این بار می‌خواهد استقلال تهران را شکست دهد تا یک گام بزرگ به سمت قهرمانی نیم فصل بردارد.
×××
پیش بینی‌ها
در پیش بینی‌های این هفته، "پژمان" با کسب 115 امتیاز بهترین پیش بینی کننده بود و پس از او "پرشا" و "مجید" با 80 امتیاز قرار داشتند.
در جدول پیش بینی‌ها هم اکنون "عباس" با 1025 امتیاز اول است و "دانیال" با 1000 امتیاز دوم. ضمن این که "آرش" رفته رفته خود را به صدر جدول نزدیک کرده است و هم اینک با 690 امتیاز پنجم است.


در لیگ پیش بینی‌ها، این هفته "عباس" توانست "پرشین" را در دیداری حساس شکست دهد و "پرشا" هم در دیداری نزدیک "امیر آریا" را 80 بر70 شکست داد.


در جدول لیگ پیش بینی‌ها و تا پایان هفته دوازدهم، "عباس"، "بهرام" و "دانیال" به ترتیب با 27، 25 و 24 امتیاز اول تا سوم هستند.پنجشنبه، آبان ۰۲، ۱۳۸۷

او بهترین سرزن سالهای اخیر فوتبال ایران است

در هفته‌ای که چهار تیم از شش تیم بالای جدول موفق به شکست دادن رقبای خود شدند، برق و مس بازنده‌های اصلی این هفته محسوب می‌شوند!


در هفته یازدهم لیگ برتر ایران، عصر سه‌شنبه استقلال تهران در یک دیدار پرگل، موفق شد پاس را در همدان 4 بر 2 شکست دهد تا به سومین برد پیاپی‌اش دست یابد. استقلال تهران پس از شکست در مقابل صبا (هفته ششم)، از شش بازی پی در پی‌اش 14 امتیاز کسب کرده است. شاگردان قلعه‌نوعی حالا از مدعیان لیگ هستند و دیدار حساس هفته آینده‌شان مقابل پیکان، می‌تواند ضمن متوقف کردن پیکان مدل قزوین، آبی‌پوشان را به رده سوم نیز رهنمود کند. نباید از این نکته غافل شویم که استقلال با پیروزی مقابل پاس، اولین برد خارج از خانه خود و اولین شکست خانگی پاس در لیگ هشتم را رقم زد!ذوب ‌آهن هم در دیداری سخت، نتیجه ایده‌آلی کسب کرد و توانست مقاومت را با 2 گل در شیراز شکست دهد تا همچنان شانه به شانه پیکان با 24 امتیاز در رده دوم جدول باشد.
صبا طلایه‌دار تساوی در لیگ هشتم (6 تساوی در 11 بازی)، در حالی به مصاف راه آهن رفت که سابقه سرمربیگری فیروز کریمی، سرمربی کنونی صبا، در راه آهن، باعث حساسیت بازی شده بود. از سوی دیگر، یاوری سرمربی جدید راه آهن هم تاکنون در دو بازی، دو شکست را پذیرفته بود! به هر حال صبا با کسب یک تساوی دیگر توانست دو پله در جدول صعود کند و به رتبه هفتم برسد. اما راه آهن با این تساوی باز هم در آخرین رتبه جدول باقی ماند!
اما در شهرآورد شمال شرق ایران، تیم نوپای پیام در حالی که به دلیل اخراج دروازه‌بانش، بیش از 60 دقیقه را ده نفره بازی کرد؛ توانست با گل دیر هنگامی، ابومسلم را شکست دهد و خود به سومین برد متوالی‌اش برسد و با سه پله صعود یازدهم شود. از طرف دیگر ابومسلم با پذیرش هفتمین شکست فصل، از رده دوازدهم به رده چهاردهم سقوط کرد!
در آخرین دیدار روز سه‌شنبه، استقلال اهواز در روزی که بسیار شاداب و سرحال نشان می‌داد، ملوان را با سه گل شکست داد تا نوار شکست هایش را پاره کند. این اولین برد خانگی استقلال اهواز در لیگ هشتم بود. (دیدار استقلال اهواز مقابل فولاد {2-0}، در اهواز، به میزبانی فولاد برگزار شده بود)
اما روز چهارشنبه هم چهار دیدار دیگر برگزار شد که ابتدا در اصفهان، سپاهان مقابل صدرنشین لیگ، پیکان، سر تعظیم فرود آورد و با شکست سنگین 4-2، رکورد بی شکستی‌اش در دیدارهای خانگی را از دست رفته دید! این سومین برد پیاپی پیکان بود که با اختلاف دو گل به دست آمد! ذکر این نکته خالی از لطف نیست که پیکان با به ثمر رساندن این چهار گل، گلزن‌ترین تیم لیگ شد. سپاهان هم علی رغم پذیرش این چهار گل، همچنان بهترین خط دفاع لیگ را در اختیار خود دارد. اهمیت کار پیکان وقتی بیشتر نمایان می‌شود که بدانیم، سپاهان در نه دیدار گذشته‌اش تنها پنج گل خورده بود!
اما تیم مس در خانه تن به اولین تساوی‌اش داد تا دیگر هیچ تیمی در لیگ امسال رکورد پیروزی در همه دیدارهای خانگی را نداشته باشد! جالب اینجاست که مس، در دیدار با تیم ته جدولی سایپا تن به تساوی 1-1 داد! مس با این تساوی دو پله در جدول رده بندی سقوط کرد تا در پایان هفته یازدهم، پائین تر از استقلال تهران و پرسپولیس، که هر دو در این فصل به مس باخته‌اند، در رده ششم بایستد!
داماش که از هیجان تزریق پول، مثل بادکنکی باد شده بود، در یک دیدار خانگی مقابل فولاد شکست خورد تا بار دیگر ثابت شود که پول حلال همه مشکلات نیست! فولاد با پیروزی در این دیدار ضمن صعود دو پله ای در جدول رده‌بندی، کارنامه دیدارهای خارج از خانه‌اش را درخشان‌تر کرد! فولاد از پنج بازی دور از خانه خود، سه برد، یک تساوی و یک باخت داشته که آمار بسیار خوبی محسوب می‌شود.
در آخرین دیدار این هفته، که به نوعی حساس‌ترین دیدار هفته هم بود، پرسپولیس میزبان برق بود. پرسپولیس که بعد از دو شکست در بحران به سر می‌برد، توانست در این دیدار ضمن تحمیل اولین شکست فصل به برق، به وضعیت خود در جدول هم سر و سامان بخشد. گل حرفه‌ای "علی کریمی" و گل اروپایی "کریم باقری"، که دومی با اشتباه محض "سجاد بیرانود"، دروازه‌بان برق، همراه بود؛ در همان نیمه اول حکم به برتی سرخپوشان تهرانی داد. اگر پرش و ضربه سر "کریم باقری" را در گل دوم پرسپولیس دیده باشید، یقیناً شما هم با من هم عقیده خواهید بود، که بعد از "علی دایی"، او بهترین سرزن سالهای اخیر فوتبال ایران است. فارغ از این مسأله، بی حاشیه بودن "کریم" و در خدمت تیم بودنش، ویژگی بزرگ اوست. آنهم در دورانی که بازیکنان جوان خیال می‌کنند از دماغ فیل افتاده‌اند!
به هر حال پرسپولیس با برد 3-1 مقابل برق اقلاً توانست فاصله اش را با صدر جدول حفظ کند و چشم به دیدارهای آینده داشته باشد.
نکته جالب توجه و حاشیه‌ای این دیدار، حضور "علی دایی" در رختکن پرسپولیس بود که بین دو نیمه رخ داد! "دایی" در رختکن پرسپولیس، با "علی کریمی" دست داد تا به نوعی به جنگ پنهانی‌اش با وی، پایانی علنی داده باشد. اما سوال اینجاست که چرا "دایی" این کار را در زمان دیگری انجام نداد؟ چرا که این حرکت "دایی"، می‌توانست تمرکز "کریمی" را برای ادامه بازی بهم بزند!
به هر حال در پایان هفته یازدهم لیگ، پیکان و ذوب آهن با 24 امتیاز اول و دوم هستند. برق، استقلال تهران و پرسپولیس هم با 19، 18 و 18 امتیاز به ترتیب سوم تا پنجم هستند.
در ادامه این رقابت‌ها، روز یکشنبه 8 دیدار برگزار می‌شود که در 6 دیدار همزمان و از ساعت 14:45، ذوب آهن میزبان استقلال اهواز خواهد بود. آیا استقلال اهواز می تواند ترمز ذوب آهن را بکشد؟ برق نیز این هفته فارغ از ترس شکست، به مصاف راه آهن قعرنشین می‌رود. طبیعتاً پیش بینی نتیجه این دو بازی به سمت ذوب آهن و برق خواهد بود!
سایپا در کرج به مصاف مقاومت می‌رود. هر دو تیم در شرایط نامطلوبی هستند و نهایت تلاششان را برای برد در این دیدار خواهند داشت. مس که در دو دیدار اخیرش پنج امتیاز از دست داده است، باید به مصاف پیامی برود که سه دیدار آخرش را برده است. دیداری بسیار سخت برای نماینده کرمان که عدم نتیجه‌گیری در این دیدار می‌تواند مس را به بحران بکشد. از طرف دیگر خداداد مربی پیام، با خیالی آسوده به دیدار مس می‌رود، چرا که سه پیروزی اخیر این تیم، حاشیه امنیت خداداد عزیزی را افزایش داده است.
ابومسلم پس از پذیرش دو شکست، میزبان داماش است. هر دو تیم نیاز به برد در این دیدار دارند و عدم نتیجه‌گیری در این دیدار می‌تواند منجر به اخراج مربیان دو تیم شود.
ملوان هم در انزلی پذیرای سلطان تساوی‌ها، صبا خواهد بود! دیداری که با توجه به حضور صبا در یکسوی آن، بوی تساوی می‌دهد.
اما در همان روز و از ساعت 16:35 در اهواز فولاد میزبان پاس خواهد بود. فولاد که مسرور از اولین برد خانگی‌اش مقابل پرسپولیس است، در این دیدار در جستجوی دومین برد خانگی و سومین برد پیاپی‌اش در لیگ است. از سوی دیگر، پاس هم می‌خواهد با جبران شکست خانگی‌اش مقابل استقلال تهران، بار دیگر به بالانشینان جدول بپیوندد!
پرسپولیس در تهران میزبان، سپاهان خواهد بود. قهرمان و نایب قهرمان لیگ هفتم، پس از آن دیدار جنجالی پایان فصل قبل، باید بار دیگر مقابل هم بایستند. اظهارات خام فیرات، سرمربی سپاهان، در مورد پرسپولیس که گفته بود: "پرسپولیس در حدی نیست که بخواهم به آن فکر کنم" و یا "نگرانم که در بازی با پرسپولیس داور برای پرسپولیس گل بزند"، مسلماً انگیزه قرمزپوشان را برای برد در این دیدار دو چندان می‌کند. به خصوص که پرسپولیس می‌داند پیروزی در این دیدار می‌تواند آن ها را تا پله سوم هم بالا ببرد (در صورت عدم پیروزی برق و استقلال).
آخرین این دیدار این هفته که به عبارتی حساس‌ترین نیز هست، روز دوشنبه ساعت 16:45 در تهران بین استقلال تهران و پیکان قزوین برگزار خواهد شد. پیکان در شش هفته پایانی نیم فصل اول، شش دیدار سخت مقابل استقلال تهران، برق، فولاد، پرسپولیس، پاس و مس خواهد داشت، که ممکن است، باعث شود، خودروسازان قزوینی از عرش لیگ به نیمه‌های جدول سقوط کنند! اما مدیرروستا سرمربی پیکان، تا الان نشان داده است که کارش را خوب بلد است! از طرف دیگر، استقلال هم نمی‌خواهد این روند رؤیایی‌اش قطع شود. این دیدار می‌تواند در عین حساسیت، زیباترین دیدار هفته هم باشد.اما در پیش بینی ها، این هفته "پرشا" با 65- امتیاز نشان داد که خیال صعود به رده‌های بالای جدول را ندارد! "پرشین" هم با پیش بینی‌های ضعیفش برای دومین هفته متوالی تا رده چهارم جدول سوقط کرد. "حسین" بهترین پیش بینی کننده این هفته بود که 160 امتیاز آورد.
در جدول رده‌بندی، "عباس" و "دانیال" به ترتیب با 990 و 935 امتیاز اول و دوم هستند."سید رضا" هم با 745 سوم است.


در لیگ پیش بینی‌ها، "شاهین" همان قدر خوش شانس بود که "رضا" بد شانس بود! چرا که "شاهین" با 25 امتیاز توانست "رضا" را که 20 امتیاز آورده بود شکست دهد!


در رده‌بندی لیگ پیش بینی‌ها، "عباس" با 24 امتیاز اول است و "سید رضا" و "بهرام" با 22 امتیاز دوم و سوم هستند.دوشنبه، مهر ۲۹، ۱۳۸۷

شاید فصل پیش هم "استیلی" پرسپولیس را قهرمان کرد، آقای قطبی!

بازی‌های معوقه هفته پنجم با ناکامی تمام میهمانان توأم شد، تا برای اولین در لیگ هشتم، هیچ میزبانی بازنده نباشد!


در دیدارهای این هفته و در حساس‌ترین دیدار استقلال توانست برق، صدرنشین پیشین لیگ را با تساوی متوقف کند و آنها را تا رده سوم جدول پائین بکشد. در این دیدار که آبی پوشان تهرانی یک پنالتی را نیز توسط “یدالله اکبری” از دست دادند،‌ حتی می‌توانستند میهمان پر قدرتشان را با شکست بدرقه کنند،‌ اما کم دقتی مهاجمان این تیم بار دیگر بلای جانشان شد تا 2 امتیاز حساس را از دست بدهند. اما همین تساوی هم برای استقلال کافی بود که هم در جدول رده بندی لیگ هشتم و هم در جدول رده بندی تمام هشت دوره لیگ بالاتر از رقیب دیرینه اش بایستد!پیکان که نشان داده با “علی‌اصغر مدیر روستا” حرفهای زیادی برای گفتن دارد،‌ با شکست دادن ابومسلم، از تساوی برق با استقلال و ذوب آهن با صبا، نهایت استفاده را برد و به صدر جدول رفت.
فولاد در دیداری سخت توانست اولین برد خانگی‌اش را دشت کند و پرسپولیس پر ادعا را 3 بر 2 شکست دهد. پرسپولیس که در این فصل، به اندازه دو تیم بازیکن و رسم دار در اختیار دارد، حالا در 10 بازی خود سه باخت و سه تساوی را پذیرفته است! شاید منتقدانی که فصل پیش از “حمید استیلی” خرده می گرفتند و او را متهم به تفرقه افکنی در تیم می کردند، به این نتیجه رسیده باشند که پرسپولیس فصل پیش با تفکرات “استیلی”، خیلی بهتر از امسال بازی می کرد و یا لااقل نتیجه می گرفت!
ملوان هم با کسب اولین برد شیرین خانگی‌اش مقابل مس به وضعیت نابسامانش در جدول سر و سامانی بخشید. مس که در بازی های خانگی همه تیم ها را شکست داده باید فکری به حال دیدارهای خارج از خانه اش بکند که به نوعی بلای جانش شده است!
پاس در همدان با گل دقایق پایانی “حنیف عمران‌زاده” تا پله هفتم جدول بالا پرید. پیام هم با کسب دومین برد پیاپی‌اش، این بار مقابل استقلال اهواز تا رده چهاردهم بالا آمد و استقلال اهواز را به رده پانزدهم فرستاد.
داماش گیلان (همان پگاه هفته های قبل!) هم در شیراز با نتیجه 1 بر 1 مقاومت را متوقف کرد تا پس از سه شکست پی در پی بالاخره یک امتیاز دشت کند. ذوب آهن در اصفهان نتوانست از رکورد پیروزی‌های خانگی‌اش مراقبت کند و مقابل صبا که این روزها خوب نتیجه می ‌گیرد، ‌تن به تساوی 2 بر 2 داد.
سایپا هم با گل ثانیه‌های پایانی‌اش به یک امتیاز شیرین مقابل سپاهان دست یافت تا رتبه آخر جدول را به راه آهن واگذار کند. اما سایپا همچنان در حسرت اولین برد خانگی اش مانده است! درست مانند استقلال اهواز و راه آهن شهرری.
در جدول رده بندی هم اکنون پیکان و ذوب آهن با 21 امتیاز اول و دوم هستند. برق با 19 امتیاز سوم است و مس با 16 امتیاز چهارم است.در ادامه این رقابت‌ها روز سه‌شنبه سی مهر 1387، پنج دیدار برگزار می‌شود.در همدان پاس میزبان استقلال تهران خواهد بود. پاس در این فصل هنوز در هیچ دیدار خانگی پیروز نشده و استقلال هم هنوز در هیچ دیدار خارج از خانه برنده نبوده است! به عبارت دیگر از نگاه آمار، احتمال برد استقلال در این دیدار صفر است! اما جذابیت فوتبال به این است که همیشه نتایج غافلگیر کننده دارد!
راه آهن در شهرری میزبان صبا خواهد بود. راه آهن که این روزها خوب می بازد و حتی آمدن “محمود یاوری” هم هنوز در این تیم نتیجه نداده است، مقابل شاگردان “فیروز کریمی” می خواهد به اولین بردش در شهرری دست یابد و به پنج هفته شکست ناپذیری صبا نیز پایان دهد! اما احتمال کسب این برد برای راه آهن بسیار کم است!
در مشهد، پیام و ابومسلم برگزار کننده داربی شمال شرق خواهند بود. هر دو تیم مشهدی علی رغم حضور در نیمه دوم جدول، هفته های اخیر را خوب سپری کرده اند! شاید تساوی برای داربی شمال شرق محتمل ترین نتیجه باشد!
استقلال اهواز بحران زده در اهواز میزبان ملوان خواهد بود.استقلال اهواز که امیدوار است، بالاخره در یک دیدار خانگی پیروز شود، بد موقعی به ملوان خورده است! چرا که کلوانان پس از هفته ها ناکامی، هفته قبل مس را شکست دادند و با روحیه ای دو چندان به مصاف آبی پوشان اهوازی می روند!
مقاومت هم در شیراز پذیرای ذوب آهن است. با این که مقاومت از 5 دیدار خانگی اش تنها یک دیدار را برده و سه بار هم شکست خورده است، اما حساب این بازی را می توان از دیگر بازی های خانگی مقاومت جدا کرد! چرا که مقاومت معمولاً مقابل نمایندگان اصفهان برنده است! حالا باید دید آیا این بار هم مقاومت می تواند ذوب آهن را شکست دهد یا نه!
روز چهارشنبه اول آبان هم پرسپولیس در یکی از حساس‌ترین دیدارهای هفته، میزبان برق خواهد بود. پرسپولیس که این روزها خوب نتیجه نمی گیرد، می داند که از دست دادن امتیاز در این دیدار خیلی برایش گران تمام خواهد شد! از طرفی برق هم تنها تیم بدون شکست لیگ است! من فکر می کنم این دیدار، زیباترین دیدار این هفته باشد و حتماً برنده خواهد داشت!
سپاهان در اصفهان میزبان پیکان قزوین است. اگر بازی فوتبال 85 دقیقه بود، سپاهان می توانست الان صدرنشین لیگ باشد! سپاهانی ها که قهرمانی فصل پیش را در آخرین ثانیه های بازی آخرشان از دست دادند، امسال هم در چند دیدار، با پذیرش گل در دقایق پایانی، امتیازهای حساسی را از دست داده اند! از طرف دیگر، پیکان با نمایش خیره کننده اش، تیم قابل احترامی نشان داده که در دیدارهای خارج از خانه بهترین نتایج را گرفته است! همه این نکات، به حساسیت و جذابیت این دیدار می افزاید!
مس تنها تیمی که در دیدارهای خانگی همه تیم‌ها را شکست داده،‌ در کرمان میزبان سایپا خواهد بود. با توجه به نتایج به دست آمده برای هر دو تیم، نمی توان نتیجه ای به جز برد برای مس را در این دیدار متصور شد! مگر آن که سایپایی ها خلاف این امر را ثابت کنند!
در نهایت، داماش هم در گیلان میزبان فولاد است. هر دوتیم فصل پر نوسانی داشته اند، و این طور که از ظواهر امر پیداست، داماش با پول "امیر عابدینی" جان دوباره ای گرفته و در این دیدار به دنبال اولین بردش تحت نام داماش خواهد بود!
پـــیــــش بــــیــــنــــی ها:
مهمترین اتفاق این هفته حذف "رضا_ذ" از لیست شرکت کنندکان و جایگزینی او با "شهاب" بود! اما بیش از "شهاب" تازه وارد، "پرشین" باید از این موضوع خوشحال باشه! چرا که اگر پیش بینی های بد "شهاب" نبود، "پرشین" صدرنشین هفته قبل، با 40- امتیاز بدترین پیش بینی ها را داشت! به هر حال این هفته با ناکامی دو نفر مذکور و کامروایی "دانیال" و "عباس" توأم بود، که اولی 210 امتیاز و دومی 180 امتیاز آوردند! در جدول رده بندی هم اکنون "عباس"، "دانیال" و "پرشین" به ترتیب با 935، 925 و 740 امتیاز اول تا سوم هستند.در لیگ پیش بینی ها، "امیر_ش" خیلی خوش شانس بود که حریفش "رضا"، صفر امتیاز آورد، تا "امیر_ش" با 5 امتیازش، به یک برد شیرین برسد! جدال "دانیال" و "امیر آریا"، دو برادر، با برتری 210 به 5 برادر بزرگ تر به پایان رسید تا معلوم شود که دود از کنده بلند می شه!در جدول لیگ پیش بینی ها، هم اکنون "دانیال"، "عباس" و "پرشین" هر سه با 21 امتیاز به نرتیب اول تا سوم هستند.


پنجشنبه، مهر ۱۸، ۱۳۸۷

هت تریک کریمی برای حفظ آبروی پرسپولیسهفته ای که به خاطر صدرنشینی ذوب آهن به نام آنها نوشته شد، در واقع به کام استقلال تهران تمام شد، چرا که آنها هم خودشان به یک برد خوب دست یافتند و هم رقیبشان مغلوب تیم نه چندان خوب ابومسلم شد تا ضمن رسیدن به یک امتیازی پرسپولیس در جدول رده بندی لیگ هشتم، در جدول رده بندی تمامی هشت دوره لیگ هم به یک امتیازی پرسپولیس برسند!استقلال تهران5 – مقاومت سپاسی شیراز2
باز هم استقلال - مقاومت، باز هم زیبا و پرگل

همانطور که پیش بینی می شد، باز هم بازی استقلال تهران و مقاومت سپاسی زیبا و پرگل ز آب درآمد. آبی پوشان تهرانی در این دیدار علی رغم این که دوبار در ابتدای دیدار، از حریف جوان خود عقب افتادند، اما هر دوبار بازگشت سریعی به بازی داشتند که این را باید مدیون میثم منیعی چپ پای خوش خود باشند. هر چند که سبک بازی منیعی چندان مورد توجه قلعه نوعی نیست و او اکثر بازی های از روی نیمکت تماشا می کند، اما نقش او روی هر دو گلی که استقلال در نیمه اول به ثمر رساند واقعاً انکار ناپذیر بود. (منیعی تا پیش از این تنها در 3 دیدار به عنوان بازیکن ذخیره وارد زمین شده بود، که یکبار دقایقی پس از حضور در زمین تعویض شد!).
به هر حال در روزی که به گفته خود غلامحسین پیروانی، مقاومت بسیار ضعیف بازی کرد، استقلال با یک برد دلچسب، باز هم خود را به بالانشینان جدول نزدیک تر کرد.

پیکان قزوین2 – پگاه گیلان0
پیکان مدل 87 مدیرروستا خوب می تازد!

علی اصغر مدیرروستا، سرمربی پیکان، با کسب چهارمین پیروزی در پنج دیدار اخیرش نشان داد که شایسته مربیگری در سطوح بالای فوتبال ایران هست. مدیرروستا که از بازیکنان متوسطی برخوردار است، توانسته از همین بازیکنان یک تیم خوب بسازد. هر چند نمی توان از گلزنی های سید مهدی سید صالحی و دروازه بانی خوب محمد محمدی در این تیم چشم پوشید.
از طرف دیگر، پگاه سومین شکست پیاپی را نیز پذیرا شد تا لغزش زمین زیر پای ذوالفقارنسب بیش از پیش حس شود!

برق شیراز1 – سپاهان اصفهان1
تساوی از ترس شکست!

سپاهان که با گل زود هنگامش سعی در حفظ نتیجه بازی داشت، در دقایق تلف شده این دیدار، با پذیرش یک گل از روی نقطه پنالتی، به تساوی مقابل صدرنشین پیشین لیگ رضایت داد. این تساوی هم برق را از صدر به زیر کشید و هم مانع حضور سپاهان در جمع چهار تیم برتر لیگ شد. اما برق با گل ثانیه های پایانی اش که مورد اعتراض سپاهانی ها هم بود، توانست رکورد بی شکست بودنش را در لیگ امسال نگه دارد. آن هم در روزی که مس با قبول تساوی و پیام با دشت اولین برد، دو صفر از سه صفر جدول را پاک کرده بودند!
ذوب آهن اصفهان1 – راه آهن شهرری0
شروع تلخ جناب سرهنگ!

همانطور که پیش بینی می شد، ذوب آهن باز هم برد تا با توجه به توقف برق مقابل سپاهان، با 2 امتیاز اختلاف و البته یک بازی بیشتر نسبت به شیرازی ها در صدر جدول آرام گیرد. ذوب آهن با این برد خانگی هر پنج دیدار خانگی اش را برده، ضمن این که راه آهن نیز با قبول این شکست که با اولین حضور سرهنگ یاوری بر روی نیمکت این تیم توأم شد، همانند پگاه سومین شکست پی در پی اش را پذیرفت. نکته جالب اینجاست که راه آهن در دو هفته اخیر 6 امتیاز به دو نماینده اصفهان تقدیم کرده است.

سایپا کرج1 – پاس همدان3
لیت بارسکی سایپا را اوراق کرد و رفت!

در حالی که تیتر "لیت بارسکی را اخراج شده بدانید"
مطلب قبلی، با انتقاد برخی از خوانندگان همراه شده بود، لیت بارسکی پس از پذیرش یک باخت دیگر از سمت سرمربیگری نارنجی پوشان کرجی برکنار شد! سایپا که با انبوهی از بازیکنان خوب و یک مربی اسم و رسم دار برای قهرمانی در آسیا بسته شده بود، پس از حذف تحقیر آمیزش از جام قهرمانان آسیا، در لیگ برتر ایران هم قعرنشین شده است! هر چند که سایپا 2 بازی عقب افتاده دارد و پیروزی در آن دو دیدار می تواند آن ها را تا رده دهم جدول بالا ببرد، اما تیم کنونی سایپا بیشتر از آنکه تداعی کننده یک تیم برنده در آن دو دیدار باشد، تصویر یک تیم از پیش باخته را دارد. در سوی دیگر میدان، پاس که خود در سه هفته اخیر، دو تساوی خانگی و یک شکست خارج از خانه داشت، با این برد یک پله در جدول صعود کرد و به رتبه نهم رسید. این اولین برد برد خارج از خانه پاس در این فصل بود. ضمن این که سایپا هم با دو بازی خانگی و دو شکست تاکنون ضعیف ترین میزبان لیگ بوده است.

ملوان انزلی0 – پیام مشهد1
مهمانوازی شمالی!

اگر بپذیریم که شانس بخشی از فوتبال است، آنگاه برد پیام مقابل ملوان را راحت تر هضم می کنیم! پیام در حالی به اولین بردش در لیگ برتر دست یافت که در طول بازی اسیر حملات گسترده ملوان بود. اما بی دقتی بازیکنان ملوان از یک سو و درخشش دروازه بان پیام از سوی دیگر همگی دست به دست هم داد تا پیام در روزی که ممکن بود یکی از سخت ترین شکست های تاریخ لیگ را پذیرا شود، با پیروزی از زمین خارج شود! حالا پیامی ها با این برد دو پله در جدول لیگ بالا پریده اند! ضمن این که در جدول بازی های خارج از خانه هم تا رده پنجم صعود کردند. در نقطه مقابل ملوان با این باخت کماکان در حسرت اولین برد خانگی اش ماند و در جدول لیگ هم سایه به سایه پیام در رتبه پانزدهم ایستاد.

فولاد اهواز2 – مس کرمان2
هــــــــــــــورا ... فولاد گل زد!

پیش بینی کرده بودم که مس در این دیدار به اولین تساوی فصل تن خواهد داد! هر چند که مس برای رسیدن به این تساوی تا آخرین لحظات بازی زجر کشید اما کسب یک امتیاز هم برای کرمانی ها در این دیدار سنگین چندان ناخوشایند نبود! این دیدار به یک طلسم دیگر هم خاتمه داد و آن قحطی گل در فولاد بود! فولاد با گلی که در دقیقه 41 این دیدار به ثمر رساند، پس از 322 دقیقه توانست به گل برسد! فولاد با این تساوی یک پله در جدول رده بندی صعود کرد اما کماکان در حسرت اولین برد خانگی اش ماند!


صباباتری قم2 – استقلال اهواز0
امان از این فیروز استقلال کش!

صبا و فیروز کریمی 6 امتیاز از دو استقلال حاضر در رقابت های لیگ برتر گرفته اند تا فیروز کریمی ثابت کند که گربه سیاه آبی پوشان است! هر چند صبا برای رسیدن به گل اول خود 54 دقیقه صبر کرد، اما در این دقیقه فریدون فضلی مهاجم 37 ساله صبا ضمن به ثمر رساندن ششمین گلش در این فصل، پایه گذار سومین برد صبا در این فصل شد. صبا با این برد 13 امتیازی شد و خود را به تیم های بالای جدول نزدیک تر کرد. اما از طرف دیگر استقلال اهواز با این باخت به حرکت سینوسی خود در لیگ امسال ادامه داد و با 9 امتیاز در رتبه دوازدهم قرار گرفت.

ابومسلم مشهد4 – پرسپولیس تهران3
هت تریک کریمی برای حفظ آبروی پرسپولیس!

پرسپولیس در هر سه بازی آخر خود با ابومسلم سه گل زده، اما بار اول 3-0 برنده شده، بار دوم در حالی که 0-3 عقب بوده، بازی را 3-3 کرده و این بار هم 3-4 بازی را واگذار کرد!
شاگردان افشین قطبی، که خیلی ها معتقد هستند علی رغم داشتن ادبیات قابل تحسین از دانش و یا پتانسیل مربیگری لازم برخوردار نیست، دیروز در تمام طول بازی به دنبال بازیکنان ابومسلم می دویدند، اما همان عادت بد پرسپولیس که وا دادن بازی های پس از شهرآورد است، این بار هم گریبان قرمزپوشان را گرفت و اگر علی کریمی و علیرضا نیکبخت نبودند، معلوم نبود چه بلایی بر سر این تیم پر ادعا می آمد! به هر حال ابومسلم با این برد شیرین پس از دو باخت پی در پی 10 امتیازی شد و با سه پله صعود به جایگاه دهم رسید. پرسپولیس هم با این شکست جایش را با مس در جدول عوض کرد و با 15 امتیاز در رتبه پنجم ایستاد.

در جدول رده بندی هم اکنون ذوب آهن با 20 امتیاز اول است و برق و پیکان با 18 امتیاز دوم و سوم هستند.


پـــیـــش بـــیـــنـــی هـــا:
در پیش بینی ها، "پرشا" که در بین 18 نفر پیش بینی کننده تنها کسی بود که پیش بینی شکست پرسپولیس را کرده بود، به لطف همین پیش بینی با 155 امتیاز بهترین امتیاز را کسب کرد. البته "امیر آریا" و "سیدرضا" هم با 150 امتیاز پیش بینی های بسیار خوبی داشتند.
در جدول رده بندی، "پرشین" که این هفته 105 امتیاز آورد توانست برای اولین بار پس از هفته سی و سوم لیگ فصل پیش، با 780 امتیاز به صدر جدول برسد و "عباس" که این هفته 75 امتیاز به دست آورد، با 755 در جایگاه دوم ایستاد. "دانیال" هم با 710 امتیاز سوم است. اگر در این جدول به میانگین کسب امتیاز در هر هفته (ستون دوم از سمت راست) دقت کنید، "سیدرضا" با میانگین 103.6 امتیاز در هر هفته بسیار خوب ظاهر شده و شاید اگر او از هفته نخست در پیش بینی ها حضور داشت ("سیدرضا" از هفته چهارم در پیش بینی ها شرکت کرده است)، هم اینک صدرنشین پیش بینی ها بود.در لیگ پیش بینی ها، این هفته چند نتیجه جذاب به دست آمد، که طی آن "شاهین" 45 بر 40 "بهزاد" را شکست داد، "مجید" 90 بر 75 "دانیال" مغلوب کرد و "امیر_ش" بسیار بد شانس بود که علی رغم کسب 105 امتیاز، قرعه اش به "آرش" احیا شده افتاده بود که این هفته 135 امتیاز آورد."پرشین" در جدول لیگ پیش بینی ها هم با برد این هفته 21 امتیازی شد و به صدر رسید. به دنبال او "بهرام" با 19 امتیاز در جایگاه دوم است.

دوشنبه، مهر ۱۵، ۱۳۸۷

لیت بارسکی را اخراج شده بدانید!

هر چند که نبرد دو تیم پر طرفدار ایران به ظاهر برنده و بازنده ای نداشت، اما اگر واقع بینانه نگاه کنیم، با این نتیجه تیم هایی مثل برق، ذوب آهن و مس برنده محسوب می شوند و هر دو تیم غول پایتخت بازنده. به هر حال در 9 دیدار برگزار شده این هفته به جز ذوب آهن و مس تمام تیم های میزبان ناکام ماندند تا هفته نهم به کام میهمانان تمام شود.
***

مقاومت0 – برق1
مقاومت مقابل برق گرفتگی مقاوم نبود!

دو تیم شیرازی در هیاهوی شهرآورد بزرگ تهران، شهرآورد شیراز را در روز پنجشنبه برگزار کردند. در این دیدار برق به روند چشمگیرش ادامه داد و با شکست دادن دیگر نماینده شیراز با 18 امتیاز در صدر جدول باقی ماند. مقاومت که میزبان شهرآورد شیراز بود، باز هم نتوانست به نتایج ضعیفش در شیراز خاتمه بخشد. مقاومت از چهار بازی خانگی خود صاحب یک برد، یک تساوی و دو باخت شده است که به این ترتیب بیش از 66% امتیازهای بازی های خانگی را تاکنون از دست داده است. از طرف دیگر برق چه در بازی های خارج از خانه و چه در بازی های خانگی تیم قابل احترامی بوده و عملکرد خوب این تیم در تمام دیدارهایش ضامن صدرنشینی کنونی برق بوده است. برق و مربی موفقش محمد عباسی به خوبی می دانستند که در صورت ناکامی در این دیدار حتی ممکن است تا رتبه پنجم جدول سقوط کنند. به هر حال با این نتیجه برقی ها با خیالی آسوده به تماشای سایر بازی های این هفته نشستند چرا که تنها تیمی که ممکن بود در پایان هفته نهم به صدر جدول برسد، پرسپولیس بود که برای به صدر رسیدن باید با اختلاف 5 گل استقلال تهران را شکست می داد! از طرف دیگر ذوب آهن هم می توانست در صورت پیروزی با اختلاف 10 گل مقابل سایپا صدرنشین شود، که علی رغم غیر قابل باور بودن چنین نتیجه ای، جوانان ذوب آهن با برد 6-3 خود مقابل سایپا، خیلی هم دور از این رؤیا نبودند!

پیام1 – پیکان1
امتیاز نوبرانه پیام در مشهد

اگر این دیدار در هفته اول لیگ برگزار می شد، شاید هیچکس هیچگونه شانسی برای پیروزی پیکان در نظر نمی گرفت. اما نتایج خیره کننده پیکان به خصوص در هفته های ششم تا هشتم و نتایج ناامید کننده پیام در طول فصل، هر دو به یک نتیجه منتهی می شدند که آن هم عدم پیروزی پیام بود. پیکان که به لطف برد خوب هفته گذشته اش در اهواز بهترین تیم خارج از خانه شده بود، با این تساوی جایش را در صدر جدول بازی های خارج از خانه به پرسپولیس داد و خود تا رتبه سوم سقوط کرد. به واقع پیکان اولین امتیاز فصل را در مشهد به پیام هدیه کرد! پیام با این شرایط خیلی زودتر از انتظار به عنوان محتمل ترین تیم برای سقوط شناخته شده است!

فولاد0 – استقلال اهواز2
فولاد و گم شده اش!

اهوازی ها هم در هفته برگزاری شهرآورد تهران و شیراز به مصاف هم رفتند تا سه شهرآورد از پنج شهرآورد دور رفت در یک روز انجام شود. فولاد که در این دیدار میزبان استقلال بود، نتوانست از بحران خط دفاع استقلال استفاده کند و به اولین برد خانگی اش پس از یک تساوی و یک باخت دست یابد. شاگردان مجید جلالی که لیگ را با دو برد پیاپی خارج از خانه آغاز کردند، بعد از آن هرگز نتوانستند در هیچ دیداری پیروز شوند. فولاد با عدم گلزنی در این دیدار، تاکنون 281 دقیقه است که نتوانسته گل بزند و مجید جلالی باید هر چه زودتر برای این معضل راه حلی پیدا کند. اما استقلال اهواز خوب بر این نکته واقف بود که پیروزی در این دیدار می تواند آنها را از همسایگی تیم های فانوس به دست به میانه جدول بکشاند. حضور علی انصاریان در خط دفاع آبی پوشان اهوازی نقطه قوتی بود برای این تیم تا پس از مدت ها دروزاه شان را در طول یک دیدار بسته نگاه دارند.

پگاه1 – صبا2
شیر پگاه برید!

وقتی بدانیم پگاه جزو تیم هایی بوده است که در خانه نباخته بود و صبا هم از تیم هایی بوده است که در بازی های خارج از خانه پیروز نشده ، آنوقت می توانیم بر این امر صحه بگذاریم که شاگردان فیروز کریمی کار بزرگی را در رشت انجام دادند. پیش از این دیدار هر دو تیم 7 امتیاز کسب کرده بودند و در جدول هم شانه به شانه یکدیگر دوازدهم و سیزدهم بودند. اما با برد خوب صبا حالا این تیم با سه پله صعود هشتم شده است و پگاه چهاردهم.

پرسپولیس1 – استقلال1
همان که گفتم:"ژاژ خائیدن شصت و پنجم"

این هم از دربی شصت و پنجم و تساوی سی و دوم! با احتساب این نتیجه، 4 دیدار آخر پرسپولیس و استقلال 1-1 به پایان رسیده است و به عبارت دیگر نتیجه 15 دیدار از 65 دیدار این دو تیم 1-1 بوده است!
دیدار حساس این دو تیم با لرزش زود هنگام تیر دروازه استقلال توسط کریم باقری آغاز شد، اما این آبی پوشان تهرانی بودند که در طول نیمه اول یکی دوبار تا آستانه فروپاشی دروازه رقیب دیرینه شان پیش رفتند. اما طبق معمول حساسیت های موجود، روند بازی را احساسی کرده بود. آغاز نیمه دوم توأم بود با گل زود هنگام برهانی برای استقلال. اما پس از گل، استقلال به طرز محسوسی رویه اش را تغییر داد و با روی آوردن به دفاع مطلق عملاً راه را برای هجوم پرسپولیس باز گذاشت. افشین قطبی هم از این موقعیت استفاده کرد و با آوردن دی کارمو به جای آتسو عملاً نشان داد که اگر قرار باشد بازی را ببازد، برایش مهم نیست چند چند ببازد! اما ترجیح می دهد با بیرون کشیدن مدافع و آوردن مهاجم، به هر نحوی که شده گل بزند. در عوض قلعه نوعی با آوردن مدافع به زمین سعی در حفظ نتیجه داشت و نیم نگاهی به ضد حملات. نیکبخت هم مثل باقری در اواسط نیمه دوم تیر دروازه استقلال را به لرزه در آورد اما در گلزنی ناکام بود و دقایقی بعد هم جایش را به محمد منصوری فهیم داد! کسی که شاید خوش بین ترین هواداران پرسپولیس هم تصور نمی کردند بتواند برای قرمزپوشان مثمر ثمر باشد! اما همین بازیکن در فاصله سه دقیقه به پایان بازی با یک پاس بلند پایه گذار گل پرسپولیس شد تا علی کریمی با گلزنی خود، به بهترین نحو ممکن بتواند بازگشتش را به پرسپولیس جشن بگیرد!
به هر حال این دیدار، همان طور پیش بینی کرده بودم و درست مثل سه دیدار گذشته دو تیم 1-1 به پایان رسید تا بیش از همه خود پرسپولیس و استقلال ضرر کنند! حالا استقلال با این تساوی اولین امتیاز را در دیدارهای خارج از خانه اش دشت کرده است و پرسپولیس هم 7 امتیاز از 15 امتیاز دیدارهای خانگی اش را از دست داده است!

ذوب آهن6 – سایپا3
پراید سایپا در کوره ذوب آهن آب شد!

چه کسی تصور می کرد تیم جوان منصور ابراهیم زاده این چنین سایپا را در هم بکوبد؟ ذوب آهنی ها که اگر کمی دقت کرده بودند می توانستند بازی را 6-1 به نفع خود تمام کنند، با ساده انگاشتن بازی در دقایق پایانی 2 گل خوردند تا کمی از زخم های نارنجی پوشان کرجی التیام یابد. ذوب آهن با این برد، چه در جدول رده بندی و چه در جدول بازی های خانگی هم امتیاز با تیم های صدرنشین شد و تنها به دلیل تفاضل گل کمتر در رده دوم ایستاد، تا بیش از هر زمان دیگری به صدرنشینی امیدوار شود. البته منصور ابراهیم زاده باید فکری به حال دفاع تیمش بکند وگر نه این دفاع در مقاطع حساسی کار دست اصفهانی ها خواهد داد. سایپا هم با این شکست شرم آور، همچنان در رتبه هفدهم ایستاد. ضمن این که علی رغم تکذیب شایعه اخراج پیر لیت بارسکی از این تیم، نام هایی چون حمید استیلی، فرشاد پیوس، ناصر حجازی و محمد مایلی کهن برای هدایت سایپا بر سر زبان ها افتاده است.

راه آهن0 – سپاهان1
سپاه اصفهان راه آهن شهرری را به تصرف خود در آورد!

سپاهان برد، خوب هم برد تا ضمن فراهم آوردن اسباب برکناری داوود مهابادی از سمت سرمربی گری راه آهن، خودش نیز با 12 امتیاز و یک بازی کمتر در رتبه ششم قرار گیرد. این اولین برد امسال برای بهترین تیم شهرستانی سالهای اخیر فوتبال ایران در دیداری خارج از خانه بود! از طرف دیگر راه آهن که با پذیرش این شکست، حالا بیش از 91% امتیاز دیدارهای خانگی اش را از دست رفته می بیند؛ اخیراً محمود یاوری را به عنوان سرمربی به خدمت گرفته تا شاید او بتواند به اوضاع نه چندان خوب راه آهن، سر و سامانی ببخشد.

پاس0 – ملوان0
صفر!

پاس که ظاهراً همه امیدش در لیگ این دوره به بازی های خانگی اش بسته است، این بار و در همدان میزبان یکی از بحران زده ترین تیم های سال های اخیر ایران بود.اما سبزپوشان همدانی نتوانستند از موقعیت های زیادی که در طول بازی داشتد استفاده کنند و در نهایت با تقدیم یک امتیاز به ملوان برای دومین هفته متوالی در خانه خود ناکام ماندند.

مس3 – ابومسلم1
قلعه مس گران!

مس با کسب چهارمین برد خانگی اش، رکورد کسب 100% امتیاز دیدارهای خانگی اش را حفظ کرد تا کم کم کرمان را قتلگاه تیم های لیگ برتر کند! از طرف دیگر ابومسلم نیز که در این فصل و در دیدارهای خانگی اش بله قربان گوی تیم های میزبان بوده است، بار دیگر سه امتیاز بازی را تقدیم میزبانش کرد تا ثابت کند از بی دردسرترین میهمان های لیگ هشتم است! مس با این برد ابومسلم را دو پله دیگر در جدول رده بندی به پائین پرتاب کرد اما خود همچنان در جایگاه پنجم ایستاد.


***
هـــفـــتـــه دهـــم:

سه شنبه 16 مهر ساعت 15:45

استقلال تهران – مقاومت سپاسی شیراز

این بازی را از دست ندهید!


قطعاً این دیدار از زیباترین دیدارهای هفته دهم خواهد بود. جایی که آبی پوشان تهرانی با رهایی از فشار روانی بازی با پرسپولیس و بر خلاف معمول، بدون هیچ بازیکن محرومی، پس از دربی، باید این بار به مصاف جوانان شیرازی بروند. پیش بینی نتیجه این دیدار کار چندان آسانی نیست، به ویژه وقتی بدانیم که هم استقلال از بازی های خانگی اش خوب امتیاز آورده و هم مقاومت از بازی های خارج از خانه اش! پیش بینی من از این بازی یک تساوی پرگل است.

پیکان قزوین – پگاه گیلان

یک رشتی در قزوین!

پیکان که پس از سه برد پیاپی هفته گذشته مقابل پیام در مشهد تن به تساوی داد، حالا می داند که برای باقی ماندن در جمع بزرگان باید شاگردان دکتر بیژن ذوالفقارنسب را در قزوین قربانی کند! از طرفی پگاه هم که از سه بازی خارج از خانه اش تنها یک امتیاز کسب کرده، خیلی امیدوار است که بالاخره طلسم نبردن هایش در بازی های خارج از خانه را بشکند! اما پیش بینی من از این دیدار برد خفیف پیکان است.

برق شیراز – سپاهان اصفهان

آیا سپاهان عایق برق گرفتگی دارد؟

گل سر سبد بازی های این هفته، در شیراز برگزار خواهد شد. طلایی پوشان نصف جهان، برای اثبات خودشان دست به هر کاری خواهند زد تا نشان دهند که پیروزی هفته گذشته شان مقابل راه آهن، اتفاقی نبوده است. برق هم می داند برای صدرنشین ماندن، بهترین ابزار، نباختن است! تنها تیم بدون باخت این دوره در حالی به مصاف سپاهان می رود که خیلی دوست دارد رکورد شکست ناپذیریش در لیگ هشتم برجا بماند. بنابراین من بعید می دانم کاکوهای نارنجی پوش، بی گدار بزنند. این دیدار حساس بیش از هر چیز، بوی تساوی می دهد!

ذوب آهن اصفهان – راه آهن شهرری

جنگ آهنگران!

بعید است که اهل فوتبال باشید، بازی های فوتبال لیگ برتر را دنبال کنید و از بازی های ذوب آهن لذت نبرید! به واقع اگر مغرضانه یا با تعصب به تیم ها نگاه نکنیم، ذوب آهن تیم ترین تیم امسال است! اگر برق شیراز با شیری در اوج است، ذوب آهن با کل تیمش نتیجه می گیرد. اما همه اینها را هم که قبول کنیم، دیدار این هفته ذوب آهن مقابل راه آهن نمی تواند دیدار خیلی ساده ای باشد! با این که ذوب آهن این هفته در خانه بازی می کند، اما حضور محمود یاوری مربی سابق ذوب آهن، روی نیمکت راه آهن، می تواند خیلی از معادلات را به هم زند! البته ذوبی ها تا حدودی هم خوش شانس بوده اند، چرا که این اولین هفته ایست که یاوری سرمربی راه آهن است. در واقع یاوری ذوب آهن را بهتر از راه آهن می شناسد. به هر با توجه به آمادگی کنونی ذوب آهن، برد این تیم خیلی محتمل به نظرمی رسد.

سایپا کرج – پاس همدان

اگر لیت بارسکی را دوست دارید برای آخرین بار خوب نگاهش کنید!

قطعاً این آخرین فرصت لیت بارسکی مربی نگون بخت سایپا برای ابقاست! اگر مرد خوشنام آلمانی این بار هم نتواند به پیروزی برسد، آنوقت یکی از سریعترین اخراج های تاریخ لیگ برتر را شاهد خواهیم بود. سایپا که این روزها چه با میرزاپور و چه بی او، خوب گل می خورد، اقلاً این بار خوش شانس است که میزبان پاس همدان است. چرا که پاسی ها با سه شکست، ضعیف ترین تیم خارج از خانه هستند و در سه دیدارشان تنها یک گل به ثمر رسانده اند! نتایج اخیر سایپا به جز تحت فشار قرار دادن لیت بارسکی، علی دایی را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد، چرا که دایی هنوز با دفاع از شاگردان سابقش در سایپا آنها را مستحق حضور در تیم ملی می داند، اما سایپایی ها با خوردن 5 گل در بازی با کروفچی و 6 گل در بازی با ذوب آهن، نشان داده اند که لیاقت پوشیدن پیراهن تیم ملی را ندارند! پیش بینی من از دیدار، بازی نسبتاً یک طرفه ای است روی دروازه پاس که یا با تساوی به پایان می رسد و یا با برد خفیف کرجی ها!

ملوان انزلی – پیام مشهد

آیا ملوانان پیام گیر دارند؟

ملوان که از یک دیدار خانگی محروم شده است، به لطف رأی کمیته انضباطی باید دیدارش را در رشت برگزار کند که به نوعی باز هم دیدارش خانگی است! ملوان اگر از این فرصت هم نتواند استفاده کند و مقابل پیام، ضعیفترین تیم لیگ هم ناکام بماند، خودش به عنوان یکی دیگر از نامزدهای سقوط معرفی خواهد شد. به خصوص وقتی بدانیم که پیام نه خداداد عزیزی را روی نیمکت دارد و نه مهدی هاشمی نسب را درون زمین! البته ملوان در آخرین دیدارش در همدان، به تساوی رضایت بخشی مقابل پاس دست یافت، اما محمد احمدزاده بهتر از هر کسی می داند که با تساوی نمی توان در لیگ برتر ماند! به هر حال معتقدم، اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، ملوان برنده بازی ته جدولی ها خواهد بود.

فولاد اهواز – مس کرمان

مس ... فولاد ... مفرغ ... آلومینیوم ... خریداریم!

آیا مجید جلالی می تواند تدبیری بیندیشد که قحطی گل در تیم فولاد به پایان برسد؟ فولاد که هنوز در دیدارهای خانگی اش برنده نشده، این بار کار بسیار سختی مقابل مس خواهد داشت. مس قبراق و سر و حال به دنبال برد دیگری است تا فشارش را بر صدرنشینان بیشتر کند. از طرف دیگر فولاد که بیش از سه دیدار است موفق به گلزنی نشده، برای باز کردن دروازه مهدی رحمتی کار آسانی پیش رو نخواهد داشت. به هر حال من فکر می کنم، مس در این دیدار طعم اولین تساوی را در لیگ هشتم می چشد تا یکی از سه صفر موجود در جدول پاک شود!

صباباتری قم – استقلال اهواز

امان از این فیروز استقلال کش!

قمی ها که با برد روحیه بخششان مقابل پگاه، به میانه جدول رسیدند، این می خواهند دیگر استقلال لیگ را نیز در قم قربانی کنند تا فیروز کریمی پس از انتقام گیری از یکی از تیم های سابقش، از این یکی نیز انتقامش را پس بگیرد! از طرف دیگر استقلال اهواز هم پس از برد خوب هفته گذشته اش مقابل فولاد، حالا به دنبال دومین برد پیاپی اش است تا بلکه از بحران خود ساخته اش فاصله بگیرد. اما من بعید می دانم شاگردان اکبر میثاقیان، بتوانند با امتیاز از قم بازگردند.

چهارشنبه 17 مهر ساعت 15:45

ابومسلم مشهد – پرسپولیس تهران

نبرد ابومسلم با منتخب ستارگان ابومسلم!

تا همین چند وقت پیش، هرگاه تیمی در مشهد بازی داشت به حداقل امتیاز قانع بود! اما نمایش ضعیف ابومسلم در فصل جاری، اعتماد به نفس تیم های دیگر را برای برد در مشهد افزایش داده است. اما نباید از این نکته هم غافل شویم که سرخابی ها یک عادت بد دارند و آن هم نبردن در بازی بعد از دربی است! نکته جالب توجه در این دیدار حضور بسیاری از ستارگان سابق ابومسلم در تیم کنونی پرسپولیس است! پیش بینی من از این دیدار تساوی در یک دیدار سرد و بی روحیه است.

پـــیـــش بـــیـــنـــی هـــا:

در هفته نهم پرشا، بهرام و پرشین به ترتیب با 140، 135 و 130 امتیاز بهترین پیش بینی ها را داشتند و پژمان با 15- امتیاز نمایشی ضعیف داشت. شاهین هم که ابتدای فصل را خیلی خوب آغاز کرده بود، در دو هفته اخیر غیبت داشت و به ازای هر دیدار 20 امتیاز از دست داد تا در پایان هفته نهم، امتیازش به 65 تنزل یابد. در جدول پیش بینی ها در حال حاضر عباس، پرشین و دانیال با 680، 675 و 640 امتیاز رقابت شانه به شانه ای دارند. ضمن این که فاصله بین رتبه چهارم تا دوازدهم هم تنها 75 امتیاز است که به سادگی قابل جبران است.


اما در لیگ پیش بینی ها، پژمان خیلی خوش شانس بود که علی رغم کسب امتیاز منفی، برنده دیداری شد که با شاهین داشت. چرا که شاهین به دلیل عدم ارسال پیش بنی هایش 180- امتیاز گرفت!

در جدول لیگ پیش بینی ها، در حال حاضر، دانیال، عباس، پرشین، بهزاد و کیاوش همگی با 18 امتیاز و تفاضل گل متفاوت اول تا پنجم هستند.